BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Nowe zasady szczepienia dzieci przeciw COVID-19
Komunikat ministra zdrowia i sytuacja epidemiologiczna
Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat dotyczący realizacji szczepień przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 6 miesięcy do 11 lat w sezonie 2024/2025. Zgodnie z rekomendacjami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz międzynarodowymi zaleceniami WHO, CDC i Europejskiej Agencji Leków (EMA), szczepienia dzieci młodszych będą się odbywały zasadach ogólnych i będą w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Zgodnie z nowymi wytycznymi szczepionka Spikevax JN.1 Junior 6m-11lat, przeznaczona specjalnie dla dzieci, jest dostępna w przychodniach POZ od 27 listopada. Przychodnie, które zgłoszą zapotrzebowanie na tę szczepionkę, otrzymają ją z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Szczepionka w dawce 0,25 ml będzie podawana zgodnie z następującymi schematami:
1. Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat – dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej 28 dni (w przypadku dzieci, które nie były wcześniej szczepione przeciw COVID-19).
2. Dzieci w wieku 5-11 lat – jedna dawka szczepionki, niezależnie od wcześniejszego szczepienia.
Szczepienie powinno być szczególnie zalecane dzieciom z grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, tj. z otyłością, cukrzycą, chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, chorobami nowotworowymi oraz zaburzeniami immunologicznymi.
„Podanie sezonowe szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionką przeciw grypie jest postępowaniem powszechnie zalecanym i bezpiecznym. Szczepionkę przeciw COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek, w tym żywych, inaktywowanych. Podanie szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionkami wynikającymi z PSO oraz z innymi szczepionkami zalecanymi pozostaje do decyzji lekarza” – czytamy w komunikacie.
Problemy z zainteresowaniem szczepieniami
Mimo że szczepienia są dostępne i zalecane, zainteresowanie wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. W przychodniach POZ nie ma napływu pacjentów do rejestracji na szczepienia. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich tygodniach liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wykazywała tendencję spadkową.
Na początku roku szkolnego liczba nowych zakażeń w naszym kraju wyniosła 2,3 tysiąca dziennie (stan na 10 września), jednak w październiku spadła do 784 (stan na 10 października). W listopadzie liczba dziennych zakażeń obniżyła się do 14 (stan na 10 listopada), obecnie ustabilizowała się na poziomie około 200 przypadków. Mimo to, jak podkreśla w komunikacie MZ, nadal nie można bagatelizować zagrożenia i warto podejmować działania zapobiegawcze, w tym szczepienia, zwłaszcza w okresie sezonu grypowego.
Jak odbywa się rejestracja i realizacja szczepień?
Zgodnie z wytycznymi, skierowania do szczepienia dzieci będą generowane automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Pacjenci mogą się zapisać się na konkretny termin przez IKP lub bezpośrednio w placówce. W przypadku braku skierowania w IKP rodzice mogą zgłosić sprawę do zespołu pomocy pod adresem ikp-pomoc@cez.gov.pl. Wykaz wszystkich punktów szczepień, które pobrały szczepionki do szczepień, zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl.
Jak podkreślono, szczepienie wykonane szczepionką kupioną samodzielnie przez pacjenta (dopuszczoną do obrotu na terytorium RP) w POZ jest wykonywane w ramach stawki kapitacyjnej (przychodnia, w której pacjent złożył deklarację) i nie podlega odrębnemu rozliczeniu przez NFZ.