Lekarze w kolejkach? Naczelna Rada Lekarska mówi: dość!

Apel do ministra zdrowia o pierwszeństwo dla tych, którzy przez lata ratowali życie innych

„To niedopuszczalne, że lekarze, często seniorzy, którzy ratują zdrowie i życie innych, sami muszą czekać w wielomiesięcznych kolejkach. To trzeba zmienić!” – uważa Naczelna Rada Lekarska. 

Rada zaapelowała do ministra zdrowia o umieszczenie lekarzy i lekarzy dentystów na liście osób uprawnionych do przyjęć poza kolejnością w jednostkach ochrony zdrowia.

Lista osób uprawnionych do uzyskiwania świadczeń opieki zdrowotnej rozwija się dynamicznie – obejmuje już kilkanaście grup pacjentów. Mimo to wciąż nie ma na niej lekarzy i lekarzy dentystów. „Uważamy, iż należy ten stan jak najszybciej zmienić, gdyż niejednokrotnie lekarze seniorzy, którzy przez wiele lat ratowali zdrowie i życie pacjentów, wtedy gdy ich dotykają rozmaite choroby muszą czekać w wielomiesięcznych kolejkach na realizację świadczenia zdrowotnego. Jest to niedopuszczalne” – czytamy w apelu.

Grupy uprzywilejowane

Lista pacjentów, którym należą się szczególne uprawnienia, przedstawia się imponująco. Wymienia ją Rzecznik Praw Pacjenta w komunikacie zamieszczonym na stronie rządowej wraz z wyjaśnieniem, na czym dokładnie polega przywilej pierwszeństwa.

Jak wynika w ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Art. 47c ust. 1 pkt 1-14) są to między innymi:

• kobiety w ciąży;

• osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności;

• osoby o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;

• Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;

• inwalidzi wojenni i wojskowi; kombatanci;

• cywilne niewidome ofiary działań wojennych;

• działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych;

• świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;

• osoby deportowane do pracy przymusowej;

• uprawnieni żołnierze lub pracownicy, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;

• weterani poszkodowani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;

• żołnierze zawodowi, o których mowa w art. 287 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest minister obrony narodowej, oraz przez niego nadzorowanych;

• żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, o których mowa w art. 325 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń udzielanych w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest minister obrony narodowej, oraz przez niego nadzorowanych.

Zasady pierwszeństwa

Jak dodaje rzecznik, w przypadku świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych inne niż szpitalne, świadczeń tych udziela się według kolejności zgłoszenia, a pacjenta umieszcza się na liście oczekujących (art. 20 ust. 1 i 2 ww. ustawy). 

Wyjaśnia także, co oznacza korzystanie ze świadczeń poza kolejką. Świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, w dniu zgłoszenia (art. 47c ust. 3 ww. ustawy). W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin, ale w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia (art. 47c ust. 4 ustawy).

– Tak więc osobie posiadającej szczególne uprawnienia, która zgłasza się o udzielenie świadczeń w szpitalu lub świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, udziela się tych świadczeń – co do zasady – w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie jest to możliwe, świadczeniodawca powinien ustalić inny termin udzielenia świadczenia, poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących. Pamiętajmy, że w przypadku AOS termin ten nie może być dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Termin 7 dni nie dotyczy świadczeń szpitalnych – wyjaśnia rzecznik praw pacjenta.

Dodatkowo termin ten stosowany jest wyłącznie w odniesieniu do pacjenta zgłaszającego się po raz pierwszy. W przypadku gdy jest on już objęty leczeniem, przy wyznaczaniu kolejnych terminów traktowany jest jako osoba kontynuująca leczenie i jedynie wskazania medyczne (plan leczenia) powinny mieć wpływ na wyznaczenie terminu kolejnego świadczenia.


id, Źródło: NIL.org.pl