ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Chirurgia robotyczna rozwija się w wojskowych szpitalach
Zapewni wyższe standardy leczenia żołnierzy
Cztery wojskowe szpitale w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Szczecinie będą pierwszymi jednostkami medycznymi Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), które otrzymają roboty chirurgiczne – poinformował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Program wart 55 milionów złotych ma podnieść standardy opieki medycznej nad żołnierzami oraz personelem wojskowym. Za jego rozwój odpowiadać będzie Wojskowy Instytut Medyczny (WIM) w Warszawie.
WIM liderem chirurgii robotycznej
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie od uruchomienia w 2020 roku Centrum Chirurgii Robotycznej jest jednym z czołowych ośrodków w Polsce w tej dziedzinie. Tamtejsi specjaliści przeprowadzili już ponad 1500 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci. Wykonali zabiegi w 10 dziedzinach chirurgicznych, w tym w chirurgii kolorektalnej, urologii, kardiochirurgii, torakochirurgii oraz chirurgii bariatrycznej. Do ostatnich nowatorskich osiągnięć należy pierwsza w Polsce operacja minimalnie inwazyjnej resekcji przełyku z użyciem systemu da Vinci Xi.
Zastosowanie chirurgii robotycznej nie tylko poprawia precyzję zabiegów, ale również minimalizuje urazy operacyjne i skraca czas rekonwalescencji. Dodatkowo, roboty eliminują problem drżenia rąk operatora, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy chirurgów, a także pozwala na dłuższe kariery doświadczonych lekarzy. Warto podkreślić, że właśnie oni przy konsoli sterują narzędziami, mając doskonały wgląd w pole operacyjne.
Roboty w służbie zdrowia MON
Wprowadzenie robotów chirurgicznych do wojskowych szpitali wymaga znakomitej organizacji. Dzięki współpracy WIM z 4. Wojskowym Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu, rozpoczęto prace nad analizą zarządzania systemem chirurgii robotycznej w jednostkach medycznych MON. Chodzi o stworzenie systemu, który pozwoli na jak najlepsze wykorzystanie potencjału robotyki.
Jak zaznaczył dyrektor WIM-PIB, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, wprowadzenie chirurgii robotycznej w wojskowych szpitalach pozwoli nie tylko na poprawę jakości leczenia, ale także na zwiększenie dostępności specjalistycznych zabiegów, co jest szczególnie ważne w przypadku żołnierzy, którzy często wymagają szybkiej i precyzyjnej interwencji chirurgicznej. Zastosowanie technologii robotycznych ma ogromne znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego personelu wojskowego i w konsekwencji misji medycznych.