ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Powrót przeszczepów płuc w Poznaniu
Ośrodek planuje zwiększyć liczbę zabiegów i dalszy rozwój
Po kilkuletniej przerwie Poznań powrócił do grona ośrodków prowadzących przeszczepy płuc w Polsce. Jak informuje Głos Wielkopolski, w 2023 roku Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii (WCPiT) wznowiło program transplantacji tego narządu. W efekcie w ciągu sześciu miesięcy przeprowadzono sześć operacji, co stanowi połowę liczby przeszczepów wykonanych tu w latach 2014–2019.
Historia programu w Poznaniu
Jak czytamy, pierwszy przeszczep płuca w Wielkopolsce odbył się w grudniu 2014 roku, a pacjentem był młody mężczyzna z zaawansowaną rozedmą płuc. Dwa lata później zespół kierowany przez prof. Wojciecha Dyszkiewicza, ówczesnego szefa Kliniki Torakochirurgii, przeprowadził w Poznaniu pierwszy przeszczep obu płuc. Do 2019 roku wykonano 12 przeszczepów. Program wstrzymano jednak z powodu problemów kadrowych, administracyjnych oraz pandemii COVID-19.
Powrót do transplantacji stał się możliwy dzięki staraniom prof. Cezarego Piwkowskiego, który obecnie kieruje Kliniką Torakochirurgii i reaktywowanym programem. Po uzyskaniu akredytacji Ministerstwa Zdrowia ośrodek wznowił działalność w lipcu 2023 roku, dołączając do sześciu innych placówek w Polsce prowadzących przeszczepy płuc: w Warszawie, Zabrzu, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie.
Sukces reaktywacji
Przygotowania do reaktywacji programu objęły m.in. szkolenia personelu w wiedeńskim centrum transplantacyjnym. Operacje wymagają współpracy minimum dziesięcioosobowego zespołu, w skład którego wchodzą torakochirurdzy, kardiochirurg, anestezjolodzy, pielęgniarki oraz perfuzjonista obsługujący system ECMO.
W pierwszym półroczu od uruchomienia nowego programu w Poznaniu przeprowadzono sześć przeszczepów, a kolejne kilkanaście osób zostało zakwalifikowanych na listę oczekujących. Średnia jednego przeszczepu miesięcznie, jaką udało się osiągnąć, jest dobrym wynikiem na początek. Docelowo ośrodek planuje wykonywać minimum 30 przeszczepów rocznie.
Przeszczepy płuc w Polsce
Według danych Poltransplantu w 2023 roku pobrano płuca od 104 dawców, z czego wykorzystano narządy od 97. Liczba przeszczepów płuc w Polsce w ostatnich latach znacząco wzrosła – z około 30 operacji rocznie w początkach programu do ponad 120 w 2023 roku.
Głównymi wskazaniami do przeszczepu są rozedma płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz włóknienie płuc różnego pochodzenia. Operacje są najczęściej wykonywane u pacjentów do 65. roku życia. Przeżywalność pięcioletnia wynosi 60–70%, co jest wynikiem zgodnym z międzynarodowymi standardami.