Co zmieniają nowe standardy akredytacyjne dla POZ?

Placówki muszą dostosować się do nowych norm jakości i bezpieczeństwa

Jakie normy jakości i bezpieczeństwa świadczeń zdrowotnych muszą spełniać placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)? Nowe wymogi wyszczególniono w standardach akredytacyjnych opublikowanych 31 grudnia w formie obwieszczenia ministra zdrowia.
Dotyczą m.in. zasad wystawiania orzeczeń lekarskich i organizacji leczenia m.in. przeprowadzania badań, procedur leczenia oraz prowadzenia dokumentacji medycznej.

Nowe wymagania

Standardy m.in. przewidują zwiększenie zakresu dokumentacji medycznej, szczególnie przechowywania i archiwizowania wyników badań. Wszyscy lekarze, zarówno ci pracujący w ramach systemu publicznego, jak i prywatnego, będą zobowiązani do dokładnego dokumentowania każdej decyzji medycznej oraz wyników przeprowadzonych procedur. Zwiększy się także odpowiedzialność za błędy w tej dokumentacji – w przypadku wykrycia niezgodności lub niedociągnięć.
Wprowadzono także nowe zasady wystawiania orzeczeń lekarskich. Lekarze będą musieli dostosować swoje praktyki do nowych wymagań w zakresie diagnozowania i orzekania o stanie zdrowia pacjentów, co wiąże się z koniecznością ścisłej współpracy z innymi specjalistami. Zasadniczym celem tych zmian jest zwiększenie transparentności i jednolitości w orzeczeniach wydawanych przez lekarzy.
Nowe rozporządzenie uwzględnia również rozwój telemedycyny, nakładając na placówki obowiązek uwzględnienia zdalnych konsultacji tam, gdzie jest to możliwe. Chociaż wciąż wymaga to dostosowania organizacyjnego, jednak umożliwia bardziej elastyczną opiekę, pozwala na lepszą dostępność specjalistów dla pacjentów, szczególnie w mniej zurbanizowanych regionach.
Kolejną zmianą jest wzrost wymagań wobec lekarzy pod względem szkoleń oraz certyfikacji w określonych dziedzinach medycznych. Rozporządzenie wprowadza szersze regulacje dotyczące konieczności uzyskiwania i odnawiania uprawnień zawodowych, co ma podnieść standard opieki i jakość usług.

Jak przygotować się na zmiany?

Nowe standardy to dokument liczący 68 stron szczegółowych zapisów. Jego wdrożenie wymagać będzie szkoleń wewnętrznych dotyczących nowych procedur dokumentacji czy telemedycyny. Coraz częściej personel medyczny wspierać będą nowe technologie. To nie tylko ułatwi pracę, ale także zminimalizuje ryzyko błędów. Przewidziano też obowiązek przeprowadzania corocznej samooceny w placówkach POZ. To da im odpowiedź, czy spełnianiają standardy akredytacyjne oraz co trzeba jeszcze poprawić.

id