Lekarze apelują o cyfryzację zgód na zabiegi

Naczelna Rada Lekarska wzywa do zmian

Wraz z informatyzacją placówek medycznych coraz pilniejszy staje się problem dokumentowania zgód pacjentów na zabiegi operacyjne i metody leczenia stwarzające podwyższone ryzyko. Naczelna Rada Lekarska (NRL) w apelu skierowanym do ministra zdrowia domaga się pilnych zmian legislacyjnych, które pozwolą na wyrażanie takich zgód za pomocą narzędzi elektronicznych.

Problem zgód pisemnych w epoce cyfryzacji

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjenci muszą wyrażać zgodę w formie pisemnej na zabiegi operacyjne oraz metody leczenia lub diagnostyki stwarzające podwyższone ryzyko. Jest to wymóg wynikający z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Tymczasem coraz więcej placówek medycznych przechodzi na prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, zgodnie z Rozporządzeniem ministra zdrowia z 2020 roku. Obecnie jedynym dopuszczalnym narzędziem do elektronicznego składania zgód jest Internetowe Konto Pacjenta (IKP), co, jak podkreśla NRL, jest niewystarczające.

Propozycje rozwiązań

NRL proponuje możliwość korzystania z urządzeń do cyfrowego odwzorowywania podpisu, które są zgodne z normami ISO i praktycznie wykluczają możliwość fałszerstwa. Takie urządzenia pozwalałyby pacjentom na składanie zgód bez konieczności drukowania dokumentów. Byłoby to w zgodzie z postępującą informatyzacją w ochronie zdrowia i ułatwiłoby pracę lekarzy.

„Wprowadzenie elektronicznych zgód pacjentów nie tylko przyspieszyłoby proces obsługi pacjentów, ale również zwiększyłoby bezpieczeństwo prawne lekarzy” – podkreśla NRL w apelu. Ograniczenie liczby dokumentów papierowych to również rozwiązanie bardziej ekologiczne.

Zmiany coraz pilniejsze

Warto przypomnieć, że już w 2020 roku, podczas prac nad ustawą dotyczącą funkcjonowania ochrony zdrowia w trakcie i po pandemii COVID-19, pojawiły się postulaty wprowadzenia elektronicznych zgód. Mimo to kwestia ta do tej pory nie została odpowiednio uregulowana.

Dodatkowo NRL apeluje o uzupełnienie przepisów o możliwość dodawania numeru telefonu lub innego sposobu komunikacji z pacjentem do dokumentacji medycznej. Taki zapis ułatwiłby kontakt z pacjentami lub ich przedstawicielami ustawowymi w razie potrzeby.

NRL podkreśla, że zmiany te są nie tylko konieczne z punktu widzenia technicznego postępu, ale również niezbędne dla sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.


id, Źródło: NIL.org.pl