Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Proteza biologiczna uszyta na miarę dla pacjentów chirurgii naczyniowej w Sosnowcu
Szpital wprowadził nową metodę leczenia miażdżycy
Miażdżyca, jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, prowadzi do poważnych powikłań, takich jak niedokrwienie kończyn spowodowane blokadą naczyń krwionośnych przez blaszki miażdżycowe. Tradycyjnym rozwiązaniem tego problemu jest wszczepienie protezy naczyniowej. Niestety, nie zawsze ta metoda przynosi oczekiwane rezultaty, zwłaszcza gdy dochodzi do infekcji lub odrzutu protezy. W takich sytuacjach ratunkiem może być zastosowanie materiału biologicznego.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu wprowadzono innowacyjne rozwiązanie – rekonstrukcję naczyń przy użyciu osierdzia wołowego. Materiał przygotowany został w taki sposób, by spełniał funkcję protezy naczyniowej. Jak informuje szpital, uszyta na miarę proteza biologiczna zwiększa szanse pacjenta na uniknięcie powikłań i infekcji, co jest szczególnie istotne w przypadku zaawansowanych zmian miażdżycowych.
Jak wyjaśnia prof. Damian Ziaja, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń, dzięki zastosowaniu materiału biologicznego pacjenci mają większą szansę na zachowanie kończyny i uniknięcie sepsy. – Takie działania z wykorzystaniem materiału biologicznego często stanowią ostatnią deskę ratunku. Rekonstrukcja naczyniowa może naprawdę przynieść bardzo dobre rezultaty – mówi prof. Damian Ziaja.