Centra Wsparcia Badań Klinicznych powstaną w całej Polsce
Każde województwo zyska dostęp do innowacyjnych terapii
Dobre informacje dla pacjentów i lekarzy przekazała Agencja Badań Medycznych. Zakończył się pierwszy konkurs w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który przewiduje utworzenie 10 nowych regionalnych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Centrum będzie w każdym województwie, również tam, gdzie obecnie są białe plamy na mapie badań klinicznych.
- Odblokowaliśmy środki z Krajowego Planu Odbudowy. Mamy do dyspozycji prawie 17 miliardów złotych na rozwój zdrowia – mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia. - Już teraz przeznaczyliśmy 1,140 miliarda złotych na wsparcie badań klinicznych w Polsce.
Prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych, podkreśla że sieć badań klinicznych pomoże polskiej nauce odnieść sukces. - Chcemy tworzyć centra, które będą skupiały najlepszych specjalistów i oferowały pacjentom dostęp do najnowszych terapii, zwłaszcza w onkologii - mówi.
W ramach konkursu wpłynęło 16 wniosków, z czego 10 zostało zakwalifikowanych do dofinansowania na łączną kwotę ponad 162 milionów złotych. Nowe centra powstaną w Olsztynie, Lublinie, Brzozowie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Toruniu, Krakowie i Warszawie.
Centra będą bramką kontaktową dla lekarzy, badaczy i pacjentów. Będą koordynować badania i wspierać rozwój niekomercyjnych projektów badawczych.
Z kolei Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, zauważa: - Dzięki projektowi, pacjenci zyskają dostęp do najnowszych terapii, co przełoży się na lepsze leczenie i szybszy powrót do zdrowia.
Prof. Beata Jagielska z Narodowego Instytutu Onkologii dodaje: - Obecnie prowadzimy ponad 500 badań klinicznych. Rozwój Centrum Wsparcia Badań Klinicznych pozwoli znacząco zwiększyć nasz potencjał.
Nowe centra zostaną włączone do Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Łączna liczba wzrośnie do 33, co zapewni pacjentom z całego kraju równy dostęp do innowacyjnych terapii i najnowszych metod leczenia.