Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Pierwsze operacje robotyczne w Jastrzębiu-Zdroju
Leczenie chirurgiczne stanie się bezpieczne i szybkie
Pierwsze procedury z zakresu urologii i chirurgii kolorektalnej przy użyciu systemu robotycznego HUGO™ RAS odbyły się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. To pierwszy w Polsce ośrodek wyposażony w system.
– Mamy nadzieję, że w tym roku uda się wykonać łącznie ponad 200 procedur – mówił podczas konferencji prasowej 9 stycznia Wojciech Kreis, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa. Podkreślił, że WSS Nr 2 kupił robota z własnych środków i stara się o zwrot środków z KPO.
Dr Agata Witosińska-Walica, urolog zarządzająca Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej, dodała, że operacje robotyczne w raku prostaty to złoty standard. Ryzyko nietrzymania moczu przy tego typu operacjach w porównaniu z laparoskopią jest dużo mniejsze. – HUGO RAS pozwala na zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki czemu pacjent zachowuje funkcje seksualne. Pozwala też na perfekcyjne wykonanie zespolenia cewki z pęcherzem moczowym już po usunięciu prostaty, no i zdecydowanie przyspiesza rekonwalscencję – podkreślała dr Witosińska-Walica. Pierwszy w Polsce zabieg prostatektomii przy użyciu HUGO wykonał urolog dr Norbert Foltyński.
W ciągu pierwszego tygodnia działania HUGO™ RAS wykonano 5 procedur (3 prawe hemikolektomie i 2 sigmoidektomie). Dr Artur Ploch, zarządzający Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej, podkreślił, że HUGO jest bardzo pomocny pod kątem precyzji i ergonomii pracy. – Asysta robota daje minimalny uraz tkanek, pacjenci są wolni od powikłań, szybciej są pionizowani i szybciej wracają do normalnego funkcjnowania. Szybciej mogą podjąć dalsze leczenie onkologiczne – chemio- lub radioterapią – mówił dr Ploch.
Dr Adam Kapias, specjalista w dziedzinie chirurgii, który jako pierwszy wykonał zabieg prawej hemikolektomii (polegający na usunięciu prawej części okrężnicy), dodał, że system jest modułowy i przenośny, co ułatwia wykorzystanie robota przez chirurgów różnych specjalizacji i umożliwia sprawne przeniesienie systemu z jednej sali operacyjnej do drugiej. – Dzięki temu nasi lekarze będą mogli pomóc pacjentom z różnymi schorzeniami – podkreślił dr Kapias.
W 2024 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wykonano ponad 8000 procedur na bloku operacyjnym.