Serce w pudełku: przeszczepienie serca z Litwy z użyciem OCS Heart

Kardiochirurdzy z WUM po raz pierwszy transplantowali serce po 7,5-godzinnym transporcie

Kardiochirurdzy z WUM przeszczepili 14-latce serce pobrane od dawcy na Litwie. Transplantacja nie byłaby możliwa, gdyby nie urządzenie OCS (Organ Care System) Heart, za sprawą którego organ przez 7,5 godziny żył poza organizmem człowieka. To pierwszy w Polsce zagraniczny transport serca do przeszczepienia za pomocą tego systemu.

OCS pozwala na transport ciepłego organu poddawanego ciągłej perfuzji i wydłużenie czasu transportu. Tradycyjnie w lodzie serce mogło przebywać do 4 godzin, a z użyciem OCS – 8-12 godzin. Lekarze mogą monitorować kluczowe parametry funkcjonującego serca, ocenić jego stan i żywotność. System ciągłej perfuzji pozwala na zwiększenie liczby wykonywanych przeszczepień bez pogorszenia wyników tej metody, poprawę wyników leczenia, zmniejszenie kosztów opieki nad pacjentem oraz transplantacje dalekodystansowe, w tym zagraniczne.

Przeszczepienie serca 14-latce, które odbyło się 6 października, było pierwszym zagranicznym i zarazem siódmym zabiegiem z zastosowaniem tej aparatury. Urządzenie i specjalistyczne jednorazowe wkłady zostały pozyskane dzięki zbiórkom przeprowadzonym przez Fundację dla Transplantacji „Zostaw Serce na Ziemi”. Koszt pojedynczego użycia OCS Heart to 300 tysięcy zł. 

Urządzenie pozwala także na transport wątroby i płuca. 

Szczegóły zabiegu, a także wdrożenia procedury OCS Heart do systemu ochrony zdrowia w Polsce będą dyskutowali uczestnicy konferecji Organ Care System z udziałem lekarzy i pacjentów w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM 20 stycznia. Zostaną przedstawione rozwiązania ze Stanów Zjednoczonych i Europy. 

Skład zespołu Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii DSK WUM, który uczestniczył w przeszczepieniu narządu:

operator: prof. Mariusz Kuśmierczyk – kardiochirurg, transplantolog kliniczny, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii

pierwsza asysta: dr n.med. Michał Buczyński – kardiochirurg, zastępca kierownika, zastępca dyrektora ds. lecznictwa DSK WUM

II asysta: Karolina Szymczak

III asysta: Mateusz Safijan

pielęgniarki instrumentariuszki: Zofia Gulbicka, Marta Roguska

anestezjolog: dr hab. n.med. Izabela Pągowska-Klimek, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii

pielęgniarz anestezjologiczny: Kamil Kisiel

perfuzja: Tomasz Maleńczyk, Michał Lewicki

koordynator mechanicznego wspomagania serca: Zuzanna Strząska-Kliś

koordynator transplantacyjny: Krzysztof Zając.

Zespół OCS Heart, „Serce w pudełku” UCK WUM, który transportował drogą lądową organ:

dr Zygmunt Kaliciński – kardiochirurg, transplantolog

lek. med. Karolina Żbikowska – rezydent kardiochirurgii

lek med. Mateusz Wondołowski – rezydent kardiochirurgii

mgr piel. Zuzanna Strząska-Kliś – koordynator mechanicznego wspomagania serca

lic. Jakub Kościołek – koordynator mechanicznego wspomagania serca.


Foto: WUM

id, Źródło: WUM