Reforma zdrowotna: gdzie stoimy z edukacją, e-papierosami i alkoholem
Izabela Leszczyna wyjaśnia, co z kluczowymi regulacjami dotyczącymi profilaktyki
Na jakim etapie są rządowe projekty kluczowe dla zdrowia Polaków, takie jak edukacja zdrowotna, zakaz e-papierosów dla nieletnich i sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych? Czy obietnice i zapowiedzi mają szansę wejść w życie? – wyjaśniła 17 stycznia Izabela Leszczyna, minister zdrowia, w programie „Gość Poranka” TVP Info.
Przyznała, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej przegrało z polityką. To już przesądzone, że przedmiot będzie nieobowiązkowy. Leszczyna przyznała, że to może spowodować nierówności zdrowotne, liczy jednak, że „gdy nie można zrobić jednego dużego kroku, trzeba zrobić trzy mniejsze”. Jej zdaniem dzieci będą chciały uczestniczyć w zajęciach, które uznają za ważne i ciekawe.
Jak przekazała, jeszcze w styczniu rząd ma zająć się projektem ustawy dotyczącym zakazu sprzedaży e-papierosów dzieciom i osobom niepełnoletnim. Minister zapowiedziała, że w lutym Sejm będzie mógł zająć się tym projektem, a zakazy zostaną wprowadzone wiosną.
– Likwidujemy automaty do ich sprzedaży, likwidujemy sprzedaż przez internet – mówiła Izabela Leszczyna. – Prawie 40 proc. dorosłych mężczyzn deklaruje, że pali papierosy, a około 11 proc. piętnastolatków, że spożywało alkohol – dodała. – Nie będziemy mogli wycofać tego, co już znajduje się na rynku, ale ostateczne decyzje o długości okresu wejścia w życie ustawy będą zależały od Sejmu. Będę optowała za tym, aby ten okres był jak najkrótszy, żeby jak najszybciej e-papierosy były dla dzieci i młodzieży zakazane.
Pytana o zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, minister przekazała, że takiego zakazu nie będzie.
– Jesteśmy po dyskusji w rządzie i argument o nierównym traktowaniu różnych przedsiębiorców jest silny. Blokują to ministrowie, którzy czują się odpowiedzialni za gospodarkę – dodała.