Spada liczba samobójstw, choć prób jest coraz więcej

Dziewczęta świadome problemów, czy pozbawione pomocy?

W Dniu Blue Monday, uznawanym za najbardziej depresyjny dzień w roku – choć warto podkreślić, że jego koncepcja opiera się na pseudonauce i nie ma solidnych podstaw naukowych - Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym opublikowało raport dotyczący samobójstw i prób samobójczych w Polsce w 2024 roku.

Każdego dnia w Polsce życie odbiera sobie średnio 13 osób, z czego aż 11 to mężczyźni. Raport zwraca uwagę na wyraźne dysproporcje między płciami – mężczyźni popełniają samobójstwo niemal pięć razy częściej niż kobiety.

Największy spadek od dekady

Analiza danych z ostatnich lat wskazuje na znaczny spadek liczby samobójstw, zwłaszcza w 2024 roku, kiedy to liczba ta zmniejszyła się o 7,4% w porównaniu do roku poprzedniego. To oznacza aż 388 mniej samobójstw – największy spadek od 10 lat. Porównując dane z 2014 roku, kiedy odnotowano 6165 samobójstw, do roku 2024, gdzie liczba ta wyniosła 4845, zauważyć można ogólny spadek o 21,4%.

Niepokojące dane dotyczące dzieci i młodzieży

Choć liczba samobójstw w populacji ogólnej spada, niepokojący jest wzrost samobójstw wśród dziewcząt. Od 2020 roku odnotowano w tej grupie wzrost o 63,4%. W przypadku chłopców liczba takich czynów zmniejszyła się w 2023 roku o 17,8% w stosunku do 2022 roku. Cała populacja dzieci i młodzieży odnotowała spadek o 12,4% w 2024 roku w porównaniu do roku poprzedniego.

Próby samobójcze – rosnąca świadomość

Liczba prób samobójczych odnotowywanych przez Policję wciąż rośnie, choć dynamika tego wzrostu maleje. W 2024 roku wzrost wyniósł 5,9%, w porównaniu do 24% w 2021 roku. Największy wzrost prób samobójczych zaobserwowano wśród dziewcząt – ponad trzykrotny wzrost od 2020 roku. Wzrost liczby prób może świadczyć o większej świadomości społecznej i gotowości do szukania pomocy, co podkreśla autor raportu, prof. Adam Czabański, socjolog, prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Pozytywne trendy

Spadek liczby samobójstw można przypisać kilku czynnikom. Ważną rolę odgrywa rozwijający się system profilaktyki, w tym nowy model psychiatrii dzieci i młodzieży. Ponadto do poprawy stanu psychicznego społeczeństwa przyczyniło się zakończenie pandemii COVID-19.

Konieczna prewencja

Raport ostrzega, że w 2025 roku możemy spodziewać się negatywnego wpływu powodzi na dynamikę samobójstw wśród mieszkańców zalanych obszarów. Szczególną uwagę należy poświęcić wysokiej liczbie prób samobójczych wśród dziewcząt i rozpocząć prewencję.


id