Kongres Pediatria 2025 już 11-12.04 w Warszawie! Tylko do 28.02 bilet na kongres kupisz aż 200 zł taniej | Sprawdź >
Lekarze angażują się w 33 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Liczne inicjatywy pomogą zebrać jak największe fundusze na zakup sprzętu
33 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) zbliża się wielkimi krokami. W tym roku wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 26 stycznia, a tematem przewodnim jest wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla dziecięcych oddziałów szpitalnych oraz hospicjów.
Lekarze w akcji
Lekarze nie tylko korzystają z tego sprzętu, ale również wychodzą z inicjatywą licznych akcji, które mają wesprzeć inicjatywę Jurka Owsiaka. Lista zbiórek i wydarzeń organizowanych przez medyków jest naprawdę imponująca.
Charytatywny koncert w Łodzi
W minioną niedzielę odbył się charytatywny koncert w łódzkim Klubie Wytwórnia, którego współorganizatorem była Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi. Gospodarzem i pomysłodawcą był dr Tomasz Karauda. Miłośnicy muzyki musicalowej, filmowej, gospel oraz Franka Sinatry mogli wysłuchać największych przebojów. Wstęp był bezpłatny, ale uczestnicy mogli wykupić cegiełki na rzecz WOŚP.
Wsparcie samorządów lekarskich
Samorządy lekarskie w wielu miastach aktywnie wspierają zbiórkę. Na przykład Śląska Izba Lekarska ogłosiła aukcje, na których można wylicytować obrazy, biżuterię, a nawet wybielanie zębów z pełną higienizacją, wizytę ginekologiczną oraz konsultacje z architektem. Izba Lekarska w Krakowie zaprasza natomiast do licytacji romantycznego weekendu w MedHotelu Krupnicza w centrum miasta.
Uczelnie medyczne dają dobry przykład
Również uczelnie medyczne włączają się w działania WOŚP. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu organizuje eSkarbonkę i licytacje. Zapraszają m.in. na indywidualne oprowadzanie po Muzeum Medycyny Sądowej, wizytę w biobanku, Muzeum Farmacji czy Anatomii. Odbędą się również warsztaty i szkolenia, takie jak szycie chirurgiczne oraz spotkania z naukowcami.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Społeczność Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego również wspiera Finał. W Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym powstał sztab WOŚP, który prowadzi zbiórkę oraz eSkarbonkę, organizuje aukcje internetowe, na których można wylicytować m.in. model najmniejszego na świecie rozrusznika serca lub unikalne warsztaty artystyczne w laboratorium mikrobiologicznym.
Ważny cel
Jak podaje Fundacja WOŚP, choroby nowotworowe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci w Polsce, zaraz po wypadkach. Zebrane fundusze z tegorocznego finału zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla różnych dziedzin medycyny, takich jak chirurgia onkologiczna, neurochirurgia, diagnostyka onkologiczna, patomorfologia i hospicja.
Bezpłatne badania i porady
Do akcji włącza się też wiele szpitali. Na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia ZnanyLekarz i Grupa LUX MED zorganizują przychodnię, gdzie specjaliści będą przeprowadzali badania m.in. zmian skórnych, palpacyjne badanie piersi, testy PSA, analizę składu ciała, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania przesiewowe.