Główny Inspektor Sanitarny zapowiada kontrolę 10 tysięcy punktów szczepień

Zwiększy się nadzór nad systemem szczepień

W drugiej połowie lutego kontrolerzy stacji sanitarno-epidemiologicznych rozpoczną szczegółową weryfikację danych o stanie zaszczepienia w kartach uodpornienia. – Kontrola obejmie prawie 10 000 punktów szczepień. Zarówno tych, które korzystają ze szczepionek zakupionych przez ministra zdrowia, jak i tych korzystających ze szczepionek kupionych przez rodziców szczepionych dzieci. Obejmie też dokumentację około 7,5 mln dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 19 lat – poinformował dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, podczas briefingu prasowego 20 stycznia.

Jak wyjaśnił, GIS chce znać odpowiedź na ważne pytania: Ile dzieci w Polsce jest zaszczepionych zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych? Jaka grupa dzieci nie jest zaszczepiona i z jakich powodów?

Informacje pozwolą przygotować wyjściową bazę danych na moment wprowadzenia rozwiązań cyfrowych.
Przypomnijmy: pierwszy krok zrobiono, gdy w marcu 2022 r. została wprowadzona Elektroniczna Karta Szczepień (e-Karta Szczepień). W tym dniu w aplikacji Gabinet.gov udostępniono funkcjonalność, która umożliwia rejestrowanie szczepień ochronnych w formie elektronicznej. Z kolei od 1 października 2023 roku wprowadzono obowiązek elektronicznego raportowania wszystkich zalecanych szczepień. Obecnie rejestracja szczepień w e-Karcie Szczepień jest obowiązkowa dla: szczepień przeciw COVID-19, grypie oraz HPV − realizowanych w ramach Powszechnego Programu Szczepień.

Dla zalecanych szczepień, które były wcześniej dokumentowane w papierowej formie, możliwe jest ich wpisanie jako szczepienia historyczne w e-Karcie.
Wpisy w systemie są automatycznie synchronizowane z Internetowym Kontem Pacjenta, co ułatwia dostęp do informacji o wykonanych szczepieniach.
Ministerstwo Zdrowia planuje dalsze rozwijanie rozwiązań cyfrowych. Z jednej strony zmniejszy się biurokracja i uproszczą procesy. Z drugiej − lepszy dostęp do informacji o szczepieniach pozwoli lepiej przeciwdziałać problemowi stale rosnącej liczby odmów szczepień: z ok. 40 tys. w 2018 roku do ponad 87 tys. w 2023 roku. Ostatnia kontrola NIK wykazała, że podmioty nie wywiązują się z przeprowadzenia obowiązkowych szczepień oraz niewłaściwie reagowały, gdy uchylano się od tego obowiązku. Nie zapewniamy zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia około 90-95% poziomu zaszczepienia, a tym samym bezpieczeństwa epidemiologicznego populacji. W jednej ze skontrolowanych jednostek POZ stwierdzono zaledwie 17% poziom zaszczepienia.

id, Źródło: www.gov.pl