Kongres Pediatria 2025 już 11-12.04 w Warszawie! Tylko do 28.02 bilet na kongres kupisz aż 200 zł taniej | Sprawdź >
Onkofundacja Alivia opublikowała ranking placówek onkologicznych
Wskazówka dla chorych, którzy wciąż sami szukają informacji o jakości leczenia
Na portalu Alivia Onkomapa pacjenci onkologiczni ocenili łącznie 115 placówek na podstawie 35 tysięcy ocen i 19 tysięcy komentarzy.
Najwyżej ocenione ośrodki
Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymało Radomskie Centrum Onkologii. 551 osób oceniło ten ośrodek na 4,8 w 5-stopniowej skali. Głosujący wysoko oceniają szpital we wszystkich 5 kategoriach: przestrzeganie praw pacjenta, sposób leczenia, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu medycznego. 94% pacjentów i ich bliskich biorących udział w głosowaniu poleca tę placówkę. „Profesjonalne podejście do pacjenta, mnóstwo empatii i szacunku do chorych, kilka tygodni leczenia zleciało nie wiadomo kiedy. Polecam ten szpital!” – to jedna z ocen.
Na drugim miejscu znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, również z oceną 4,8, którą wystawiło 504 użytkowników. Nastąpiła tutaj zamiana miejsc z tegorocznym liderem. Dwa lata temu katowicki szpital został oceniony najlepiej. Szczególnie doceniono przestrzeganie praw pacjenta i sposób leczenia – pacjenci mają poczucie, że ich leczenie jest prowadzone najlepiej jak to możliwe. Warto podkreślić, że aż 96% z nich poleca tę placówkę.
Podium zamyka Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie, który otrzymał ocenę 4,7 od 858 pacjentów. Głosujący wysoko oceniają tu komfort leczenia, a 96% z nich poleca ośrodek.
Najwięcej opinii na portalu Alivia Onkomapa (1323) zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało ocenę 4,5, zostając jednocześnie najlepiej ocenianym ośrodkiem w woj. kujawsko-pomorskim.
Kryteria oceny
W rankingu Alivia Onkomapa ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną. Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje organizację oraz sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów, a także ich komfort. Na potrzeby zestawienia wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.
Jak podkreśla Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia, inicjatywa ma pomóc pacjentom świadomie wybrać miejsce leczenia oraz lekarza. Ponadto zaangażować społeczeństwo w proces monitorowania jakości świadczonych usług zdrowotnych, przez zachętę do zostawiania opinii i komentarzy. – Dzięki temu pacjenci mogą korzystać z doświadczeń innych, a placówki oraz lekarze, którzy otrzymali najwyższe oceny, są wyróżniani na poziomie krajowym i wojewódzkim – mówi Agnieszka Dolna.
W oczekiwaniu na monitoring jakości
W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat jakości świadczeń w ośrodkach leczących nowotwory. Chorzy na szukają tych informacji na własną rękę. W ramach Ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) przewidziano mało przejrzysty system oceny satysfakcji pacjentów. Organizacje pacjentów, w tym Onkofundacja Alivia, apelowały o zmiany w tym zakresie. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia placówki onkologiczne mają być oceniane tak jak wszystkie inne, w ramach przepisów Ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta.
Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia przypomina, że do 30 kwietnia bieżącego roku powinny zostać opublikowane tzw. dane wyjściowe zawierające m.in. wskaźniki konsumenckie, w tym ocenę satysfakcji pacjentów leczących się w poszczególnych ośrodkach, a od 2026 roku powinniśmy już mieć możliwość śledzenia zmian w czasie oraz porównywania placówek. Tak przewiduje uchwalona w 2023 roku Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. – Oczekujemy dotrzymania ustawowych terminów i pacjentocentrycznego podejścia do systemu opieki zdrowotnej, nie tylko w deklaracjach, ale też w praktyce – podkreśla Joanna Frątczak-Kazana.
Wyniki rankingu przyjaznych szpitali onkologicznych w Polsce
1. Radomskie Centrum Onkologii (mazowieckie)
2. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach (śląskie)
3. Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie (mazowieckie)
4. Białostockie Centrum Onkologii (podlaskie)
5. Europejskie Centrum Zdrowia (mazowieckie)
6. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego
Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (śląskie)
7. Zamojski Szpital Niepubliczny (lubelskie)
8. Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu (podkarpackie)
9. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu (dolnośląskie)
10. Centrum Onkologii, Szpital im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie)
O organizatorze rankingu
Onkofundacja Alivia działa od 15 lat. Prowadzi portale moja.alivia.org.pl, Alivia Oncoindex, Alivia Onkoskaner, Alivia Onkomapa wspierające pacjentów w podejmowaniu decyzji dotyczących procesu leczenia. Od 2010 roku przekazała chorym na raka ponad 40 milionów złotych na pokrycie nierefundowanych przez NFZ kosztów leczenia w ramach programu Alivia Onkozbiórka.