Kongres Pediatria 2025 już 11-12.04 w Warszawie! Tylko do 28.02 bilet na kongres kupisz aż 200 zł taniej | Sprawdź >
Grypa, RSV czy COVID-19? Dr Grzesiowski o liczbie zakażeń
Najnowsze zalecenia dotyczące masek ochronnych
Które wirusy aktualnie dominują? Sytuację w trwającym sezonie infekcyjnym omówił dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, podczas briefingu prasowego 20 stycznia.
Przypomniał, że w Polsce, podobnie jak w wielu krajach półkuli północnej, trwa okres zwiększonej zachorowalności na ostre infekcje dróg oddechowych. – Aktualnie najbardziej aktywnym wirusem spośród tych, które badamy, jest wirus grypy – powiedział Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. – Tygodniowo odnotowujemy w systemie e-zdrowie ok 45-50 tys. rozpoznań grypy, ok. 1,5 tys. rozpoznań wirusa RSV i ok. 3 tys. COVID-19 – dodał.
Czy hMPV to nowa pandemia?
Główny Inspektor Sanitarny odniósł się również do medialnych informacji dotyczących wirusa hMPV (ludzkiego metapneumowirusa). Jak donosi prasa, w ostatnich tygodniach odnotowano wzrost przypadków hMPV w Europie, szczególnie w Niemczech, Portugalii oraz Ukrainie. W Niemczech potwierdzono 22 przypadki, a w Ukrainie 14 zakażeń, głównie u dzieci i młodzieży poniżej 14 roku życia. Od grudnia znaczny wzrost zakażeń odnotowano w Chinach, co zrodziło obawy o przeciążenie szpitali. Media porównują sytuację do początków pandemii COVID-19, jednak eksperci podkreślają, że hMPV nie ma potencjału pandemicznego, jak SARS-CoV-2.
– Wirus znany jest od 2001 r., a jego udział we wszystkich zakażeniach układu oddechowego waha się przeciętnie od 1% do 10%. Wirus hMPV należy do tej samej rodziny co RSV, zakażenie przebiega zwykle jako infekcja górnych, rzadziej dolnych dróg oddechowych, z zapaleniem oskrzeli lub płuc. Niektóre osoby mogą być hospitalizowane z powodu niewydolności oddechowej, podobnie jak w przypadku grypy czy RSV – podkreślił dr Grzesiowski.
Zalecana profilaktyka
Do zakażenia wirusem hMPV dochodzi głównie drogą kropelkowo-powietrzną, podczas kaszlu lub kichania oraz poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni. Ze względu na fakt, że nie istnieje szczepionka ani specyficzne leczenie przeciwwirusowe, największe znaczenie w zwalczaniu zakażeń hMPV (podobnie jak w przypadku wielu innych infekcji sezonowych) mają działania profilaktyczne. Są to przede wszystkim: unikanie zatłoczonych miejsc, kontaktu z chorymi, dbanie o wentylację pomieszczeń, zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania, higiena rąk i stosowanie masek. Należy je zakładać w zamkniętych, zatłoczonych pomieszczeniach.
W przypadku wystąpienia objawów choroby należy zgłosić się do lekarza.