Rekordowa liczba implantacji pomp wspomagania serca w NIKard

Ośrodek zdobył pozycję lidera w Polsce i Europie

40 pomp mechanicznego wspomagania pracy lewej komory w 2024 roku, a łącznie od 2013 r. ponad 200, wszczepili specjaliści Narodowego Instytut Kardiologii (NIKard) w Aninie.

− Pompy LVAD (Left Ventricular Assist Device) wspierają serce pacjentów w najcięższych przypadkach niewydolności, pełniąc funkcję pomostu do transplantacji lub terapii docelowej dla osób, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się do przeszczepienia serca. Dzięki stosowaniu takich urządzeń chorzy zyskują szansę na poprawę jakości życia, powrót do aktywności poza szpitalem oraz lepsze rokowania zdrowotne – tłumaczy dr n. med. Piotr Kołsut, kierownik Kliniki Kardiochiurgii i Transplantologii w Narodowym Instytucie Kardiologii.

Kompleksowa opieka to podstawa

Sukcesy NIKard w obszarze LVAD to efekt współpracy interdyscyplinarnego zespołu, w którego skład wchodzą kardiochirurdzy, kardiolodzy, anestezjolodzy, a także echokardiografiści, radiolodzy, elektrofizjolodzy, koordynatorzy LVAD, pielęgniarki, perfuzjoniści oraz fizjoterapeuci. − Każdy nasz pacjent traktowany jest indywidualnie. Z chwilą przyjęcia do szpitala zostaje objęty kompleksową opieką na wszystkich etapach leczenia: od kwalifikacji i zabiegu, przez hospitalizację, aż po długoterminowe monitorowanie stanu zdrowia – tłumaczy prof. Janina Stępińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

Proces opieki rozpoczyna się od hospitalizacji, a więc przyjęcia do szpitala oraz zabiegu. Po wypisaniu pacjent odbywa pierwszą wizytę kontrolną mniej więcej po miesiącu, a następnie kolejną po trzech miesiącach. Dodatkowo pacjent objęty jest telemonitoringiem – korzysta ze specjalnie do tego przeznaczonej platformy, na której codziennie wprowadza swoje parametry zdrowotne, monitorowane przez lekarza. W ramach wsparcia zapewniany jest również całodobowy dyżur telefoniczny, umożliwiający stały kontakt ze specjalistami. 

Pod opieką Instytutu znajduje się około stu takich pacjentów.

Więcej pomp niż transplantacji 

Ubiegły rok był przełomowy dla Narodowego Instytutu Kardiologii — wykonano rekordową liczbę 40 implantacji pomp LVAD, co stawia tę placówkę w gronie czołowych ośrodków europejskich, na równi z renomowanymi placówkami w Niemczech i Austrii. Dzięki temu nie tylko wyznacza standardy w Polsce, ale także wzmacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Co warto podkreślić, w 2024 roku liczba wszczepionych przez specjalistów NIKard urządzeń przekroczyła liczbę wykonanych transplantacji serca, których w sumie wykonano 35.

Jakość priorytetem

NIKard wciąż rozwija działalność w obszarze mechanicznego wspomagania serca. Planuje rozbudowę infrastruktury i wdrażanie najnowocześniejszych technologii wspierających terapię LVAD. − Naszym priorytetem pozostaje zapewnienie pacjentom najwyższej jakości opieki, zarówno szpitalnej, jak i ambulatoryjnej, oraz rozwój metod monitorowania, co pozwoli skutecznie odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie w leczeniu zaawansowanej niewydolności serca – podsumowuje prof. Janina Stępińska.

Foto: NIKard

id, Źródło: informacja prasowa NIKard