Nowe wymagania sprawozdawcze dla lekarzy w 2025 roku

Obowiązek przekazywania danych w nowym systemie SSOZ 2 – co musisz wiedzieć

Z początkiem 2025 roku lekarze prowadzący praktyki zawodowe są zobowiązani do składania sprawozdań statystycznych w zaktualizowanym systemie SSOZ 2 (System Statystyki w Ochronie Zdrowia). Nowe przepisy dotyczą wszystkich praktyk zawodowych świadczących usługi w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Samorząd lekarski przypomniał najważniejsze informacje odnośnie do nowych wymagań.

Zmiany w systemie sprawozdawczym

Od stycznia 2025 roku obsługa sprawozdań będzie się odbywała w nowej wersji systemu − SSOZ 2. To oznacza, że wszystkie osoby składające sprawozdania muszą zalogować się do systemu za pomocą Profilu Zaufanego (PZ). Jeżeli jeszcze nie masz aktywnego konta na PZ, powinieneś je założyć jak najszybciej, ponieważ bez niego nie będzie możliwe składanie sprawozdań. Dla tych, którzy korzystali z poprzedniej wersji systemu (SSOZ 1), przewidziano możliwość przeniesienia konta bez konieczności zakładania nowego profilu. Aby to zrobić, wystarczy posługiwać się tym samym loginem i hasłem, które były używane w SSOZ 1.

Jakie dane muszą zostać przekazane?

Każdy lekarz będzie zobowiązany do wypełnienia tylko tych sprawozdań, które dotyczą działalności jego praktyki. Sprawozdania MZ-88 i MZ-89 są obowiązkowe dla wszystkich lekarzy, którzy udzielają ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych. Inne formularze, takie jak MZ-06, MZ-11 czy MZ-13, dotyczą tylko tych praktyk, które świadczą usługi w określonych obszarach (np. opieka profilaktyczna nad uczniami, leczenie chorób płuc, dermatologia, psychiatryczna opieka ambulatoryjna).

Wszystkie sprawozdania muszą być złożone w terminie. Na przykład sprawozdanie MZ-11 o działalności w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej należy złożyć do 28 marca 2025 roku, a MZ-13 o leczeniu chorób płuc – do 21 lutego 2025 roku. Szczegółowe terminy składania sprawozdań można znaleźć w komunikatach Ministerstwa Zdrowia.

Przydatne narzędzia

Aby pomóc lekarzom w obsłudze nowego systemu, Centrum e-Zdrowia udostępnia instrukcje, filmy instruktażowe oraz pomoc techniczną. W razie problemów z dostępem do systemu lub wypełnianiem sprawozdań można skorzystać z infolinii dostępnej całodobowo, a także z pomocy merytorycznej świadczonej w dni robocze przez specjalistów z Centrum e-Zdrowia.

Co grozi za brak sprawozdania?

Niedopełnienie obowiązku składania wymaganych sprawozdań może prowadzić do problemów ze zgodnością z przepisami, a w dłuższym okresie – do konsekwencji prawnych lub utraty kontraktów z NFZ. Dlatego ważne jest, by lekarze byli na bieżąco z nowymi wymogami i terminami. 


id, Źródło: NIL.org.pl