Kongres Pediatria 2025 już 11-12.04 w Warszawie! Tylko do 28.02 bilet na kongres kupisz aż 200 zł taniej | Sprawdź >
Pseudomedycyna oficjalnie uznana w Polsce?
Władza otwiera drzwi do legitymizacji pseudonauki, szerzenia dezinformacji i niesprawdzonych metod „leczenia”
Leczenie energią, wibracjami i cudownymi miksturami bez substancji czynnych? Według polskiego rządu różdżkarz, kręgarz czy homeopata to pełnoprawni medycy, a ich działalność zasługuje na oficjalne uznanie.
Środowisko lekarskie jest przerażone faktem, że Rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 grudnia 2024 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) przewidziano działalność w zakresie „medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej”. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraziło oburzenie, że oficjalnie uznano działalność, której korzyści zdrowotne − jak sam ustawodawca w rozporządzeniu przyznaje − nie są oparte na danych naukowych i nie zostały dotychczas w pełni ocenione.
Jak czytamy w podjętym przez samorząd lekarski stanowisku, polski prawodawca – zwłaszcza po negatywnych doświadczeniach stosowania i propagowania pseudonaukowych metod zwalczania chorób znanych z niedawnego okresu epidemii koronawirusa − powinien zachować w tym zakresie daleko większą ostrożność.
Według NRL, rozporządzenie można odczytywać jako niezasadne uznanie osób wykonujących tę działalność za grupę pracowników medycznych, bowiem w wyjaśnieniach zawartych w części III załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów jest mowa o profilaktycznej, leczniczej lub rehabilitacyjnej opiece zdrowotnej, wykonywanej przez pracowników medycznych.
− Metody z zakresu medycyny alternatywnej nie tylko nie mają udowodnionych naukowo korzyści leczniczych, ale również mogą być niebezpieczne dla osób, które z nich korzystają, powodując opóźnienie lub nawet unikanie skorzystania z naukowo potwierdzonych metod leczniczych stosowanych w Polsce. Samo określenie tych metod przymiotnikiem „medycyna” może wprowadzać w błąd poprzez skojarzenie z prawdziwą wiedzą medyczną – ostrzega NRL.
Ponadto otwarcie możliwości wykonywania wspomnianych usług może zostać wykorzystane do dalszego prowadzenia działalności z zakresu ochrony zdrowia przez lekarzy lub pielęgniarki, którym prawomocnie odebrano lub zawieszono prawo wykonywania zawodu za ciężkie przewinienia zawodowe. − Polscy pacjenci mają prawo do najlepszego leczenia prowadzonego w oparciu o aktualną wiedzę medyczną popartą dowodami z zakresu EBM – apeluje NRL.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oczekuje od ministra zdrowia pilnego podjęcia dla dobra polskich pacjentów wszelkich możliwych działań prowadzących do zmiany przez Radę Ministrów rozporządzenia i usunięcia z PKD tego rodzaju działalności pseudomedycznej.