Lista potrzebnych zmian w refundacji leków – postulaty NIL

Samorząd lekarski o konieczności uproszczenia systemu refundacyjnego

Naczelna Izba Lekarska (NIL) postuluje zmiany, które mają uprościć proces refundacyjny i zmniejszyć ryzyko dla lekarzy. W przyjętym stanowisku wskazuje, że oznaczanie stopnia refundacji leku na recepcie nie powinno być obowiązkiem lekarza. Wskazuje też, że decyzje dotyczące refundacji leku są kompetencją Ministra Zdrowia i powinny być określane w obwieszczeniach w postaci list refundacyjnych.

Nad rekomendacjami, które zostały przyjęte przez Prezydium NIL, pracował Zespół problemowy ds. automatyzacji ustalania stopnia refundacji. Ustalono, że refundacja leków powinna być traktowana jako prawo pacjenta i powinna być realnie dostępna. Obecnie system, w którym lekarz jest odpowiedzialny za wskazanie poziomu refundacji na recepcie, rodzi ryzyko błędów i naraża lekarzy na konsekwencje finansowe.

Automatyzacja jako kluczowa zmiana

Zespół NIL wskazuje, że system automatycznej refundacji jest krokiem w dobrym kierunku, ale niezbędne są dalsze zmiany. Kluczowym postulatem jest, aby uprawnienia refundacyjne były trwale przypisane do pacjenta i przechowywane w systemie P1. To umożliwi przypisanie pacjentowi uprawnień refundacyjnych na podstawie zgromadzonych danych o rozpoznaniach chorób oraz odpowiedziach na pytania kliniczne. Lekarz nie musiałby przy każdej wizycie ustalać poziomu refundacji, bo system automatycznie dostarczałby odpowiednich informacji.

Ograniczenie liczby pytań klinicznych

Aby proces refundacji był prostszy, Zespół postuluje, aby system automatyczny zadawał maksymalnie dwa dodatkowe pytania kliniczne. Dane dotyczące rozpoznań chorób w systemie P1, oparte na klasyfikacji ICD-10 (a docelowo ICD-11), miałyby decydować o refundacji leków. Kolejnym postulatem jest, aby raz wprowadzone dane dotyczące sytuacji klinicznej pacjenta były trwale zapisane w systemie, bez konieczności wielokrotnego ich wprowadzania.

Zapewnienie bezpieczeństwa lekarzy

Zespół NIL podkreśla, że lekarze nie powinni ponosić odpowiedzialności finansowej za błędnie określoną refundację przez system, ponieważ to ministerstwo, a nie lekarz, odpowiada za ustalanie poziomu refundacji.

Pilotaż systemu automatycznej refundacji

Nowy system refundacji powinien być wdrażany stopniowo. Zespół postuluje rozpoczęcie pilotażu, który obejmowałby leki, których refundacja oparta jest wyłącznie na rozpoznaniach chorób. Dzięki temu system byłby sprawdzony w praktyce, a lekarze mieliby czas na zapoznanie się z nowymi zasadami.

Uproszczenie kryteriów refundacyjnych

Zespół apeluje także o uproszczenie kryteriów refundacyjnych leków. Proponuje, aby w przyszłości kryteria refundacji opierały się wyłącznie na rozpoznaniach według klasyfikacji ICD-11, a obecnie obowiązujące systemy, które łączą różne dane kliniczne z refundacją, zostały uproszczone do najważniejszych wskaźników.

Wdrażanie systemu automatycznej refundacji leków, zgodnie z propozycjami NIL, pozwoliłoby na uproszczenie procesów w systemie ochrony zdrowia, zmniejszyło obciążenia dla lekarzy i zapewniło pacjentom dostęp do leków w odpowiednich cenach. Jak podkreśla NIL, system trzeba dopracować tak, aby zmiany były korzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy.


id, Źródło: NIL.org.pl