Kongres Pediatria 2025 już 11-12.04 w Warszawie! Tylko do 28.02 bilet na kongres kupisz aż 200 zł taniej | Sprawdź >
Rezydenci będą zobowiązani do przepracowania trzech lat w jednym szpitalu?
Samorządy apelują o zmiany w systemie rezydentur
Czy młodzi lekarze posiadający umowę o pracę w trybie rezydenckim będą mieli obowiązek przepracowania trzech lat w danej jednostce? Tego domaga się przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego Stanisław Grześko, w piśmie skierowanym do rządu. W imieniu samorządowców postuluje on zmiany w przepisach, które mają zwiększyć dostępność specjalistów w szpitalach powiatowych. Obecnie wielu młodych lekarzy, po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego, opuszcza szpitale powiatowe na rzecz większych ośrodków, przez co braki kadrowe w regionach są ogromne. Proponowane przez samorządowców zmiany mają temu zaradzić.
Ministerstwo odpowiada: jakie działania już podjęto?
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Jerzy Szafranowicz, w odpowiedzi przedstawił działania resortu zmierzające do poprawy sytuacji kadrowej. Wśród inicjatyw wymienił m.in. stworzenie katalogu dziedzin priorytetowych, w których wynagrodzenie rezydentów jest wyższe. Stopniowo zwiększane są limity przyjęć na specjalizacje. Obecnie szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydenckim odbywa 23 507 lekarzy i lekarzy dentystów (stan na koniec II kwartału 2024 r.). W porównaniu z 2015 r. liczba ta wzrosła o 7 785, a w stosunku do 2020 r. o 3 444.
Nowy system naboru – większa elastyczność dla lekarzy
Ponadto od jesieni 2022 r. lekarze i lekarze dentyści mogą aplikować na specjalizacje jednocześnie we wszystkich województwach, wskazując 15 preferowanych opcji. Wcześniej możliwe było aplikowanie tylko w jednym województwie na jedną dziedzinę. Dzięki nowemu systemowi – zauważa przedstawiciel resortu - rezydenci mają większy wybór, a szpitale większą szansę na pozyskanie lekarzy.
Od jesieni 2023 r. wprowadzono także dodatkowy etap kwalifikacji dla kandydatów, którzy nie dostali się podczas pierwszego etapu - to zwiększa szanse na uzyskanie miejsca w dziedzinach priorytetowych. Rozwiązanie pozwala też optymalnie wykorzystać dostępne miejsca szkoleniowe, które wcześniej były niewykorzystane.
Coraz więcej lekarzy na specjalizacjach
Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie zwiększa limity przyjęć na studia lekarskie. Szafranowicz podkreślił, że w kolejnych latach, wraz ze wzrostem liczby absolwentów kierunków lekarskich, zwiększy się również liczba miejsc szkoleniowych w szpitalach powiatowych. - Należy mieć na względzie, że im więcej lekarzy będzie odbywać szkolenie specjalizacyjne tym więcej miejsc szkoleniowych będzie zapełnianych, zatem w pewnym momencie będą musiały się zapełnić miejsca szkoleniowe również w szpitalach powiatowych – zaznaczył.
Dodał, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami ułatwiającymi rozpoczęcie specjalizacji w regionach, gdzie zapotrzebowanie na lekarzy jest największe. Nie podał jednak szczegółów planowanych reform. Nie wiadomo więc, czy resort pomysł zobowiązania rezydentów do trzech lat pracy w danej placówce bierze pod uwagę, czy też całkowicie odrzuca.