Naukowcy z WUM opracują mapę alergii w Polsce

Lekarze zbadają, w jakich rejonach choruje najwięcej dzieci

Precyzyjne oszacowanie liczby dzieci cierpiących na alergie oraz potencjalnie zagrożonych alergiami to cel, jaki stawiają sobie autorzy projektu badawczego dotyczącego alergii dziecięcych – Allerscan.

Projekt oparty na AI oraz BigData realizują naukowcy z Warszawskiego Uniwersytet Medycznego we współpracy z instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia oraz Polpharma SA. To odpowiedź na wciąż rosnący problem alergii w różnych grupach wiekowych, w tym zwłaszcza u dzieci. Autorzy liczą, że ich praca przyczyni się do wczesnego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia, co zapobiegnie groźnym powikłaniom i stanom zagrażającym życiu.

Najpierw kwestionariusz

W ramach projektu badawczego Allerscan zostanie opracowany kwestionariusz badawczy do przeprowadzenia badań epidemiologicznych. Pozwolą one na precyzyjne oszacowanie liczby dzieci w Polsce, u których mogą występować lub występują alergie, a nie zostały jeszcze zdiagnozowane przez lekarzy pediatrów.

Dodatkowo kwestionariusz umożliwi samodiagnostykę i ocenę ryzyka występowania alergii u dzieci dokonywaną przez rodziców. Dzięki temu będą mogli szybciej kierować swoje dzieci do lekarzy, by wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą podejrzenie alergii. Zastosowane w kwestionariuszu materiały audio i wizualne – takie jak zdjęcia zmian skórnych – ułatwią rodzicom udzielenie odpowiedzi dotyczących objawów u swoich dzieci.

– Allerscan pozwoli nam wreszcie zobaczyć pełny obraz alergii u dzieci w Polsce, nie tylko liczby i procenty, ale i realne obciążenie rodzin zmagających się z tym problemem. Jeśli wiemy, gdzie i dlaczego alergie rozwijają się częściej, możemy skuteczniej działać, zapobiegać i lepiej leczyć. To ogromna szansa na zmianę, dlatego gorąco zapraszam do współpracy wszystkich lekarzy i pacjentów – mówi dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra i pulmonolog dziecięcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ze strony WUM oprócz dr. hab. Wojciecha Feleszki w projekt zaangażowani są także: prof. Bolesław Samoliński, epidemiolog, oraz dr hab. Filip Raciborski, epidemiolog, ekspert do spraw zdrowia publicznego.

Wsparcie sztucznej inteligencji

W pierwszym etapie realizacji projektu w 2025 r. prowadzone jest badanie walidacyjne kwestionariusza badawczego. Rodzice dzieci wypełniają kwestionariusz, a lekarz w trakcie wizyty przeprowadza pełną diagnostykę obejmującą testy skórne, badania krwi i badania spirometryczne. Po zakończeniu diagnostyki lekarz potwierdza lub wyklucza występowanie alergii u dziecka, wypełniając odrębny kwestionariusz dla lekarza. Modele uczenia maszynowego pozwolą na określenie, na ile prawdopodobieństwo występowania alergii określone na podstawie kwestionariusza koreluje z diagnozą medyczną.

W 2026 r. na podstawie zwalidowanego narzędzia badawczego Allerscan zostanie przeprowadzone duże ogólnopolskie badanie epidemiologiczne wśród rodziców dzieci. Pokaże ono, jak często w Polsce występuje alergia, jakiego rodzaju oraz ile dzieci wymaga pełnej diagnostyki i leczenia. Analizy wyników z badania epidemiologicznego w powiązaniu z danymi BigData dotyczącymi monitoringu poziomu zanieczyszczeń powietrza czy indeksu terenów zielonych pozwoli na dla ocenę wpływu czynników środowiskowych na ryzyko występowania chorób alergicznych.


id, Źródło: informacja prasowa WUM