Centra leczenia endometriozy jeszcze w tym roku
Specjaliści zapewnią pomoc w zaawansowanych stanach choroby
Po raz pierwszy lekarze będą mogli zapewnić pacjentkom z endometriozą kompleksową opiekę. Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia, który wprowadza nowe świadczenie i szczegółowo opisuje zasady jego działania – od organizacji leczenia, przez wymagania dla ośrodków, po kryteria kwalifikacji pacjentek – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Dotychczasowy model jest oparty na poradniach ginekologicznych, które diagnozują i leczą zachowawczo niezaawansowane przypadki endometriozy terapią hormonalną refundowaną przez NFZ. Brakuje jednak finansowanych przez NFZ ośrodków wyspecjalizowanych w leczeniu endometriozy zaawansowanej.
To ma się zmienić. Propozycja Ministerstwa Zdrowia zakłada, że poradnie ginekologiczne nadal będą diagnozować i leczyć proste postaci endometriozy, ale pojawi się dodatkowe świadczenie dla pacjentek z endometriozą zaawansowaną. Opiekę zarówno przed, jak i pooperacyjną, zagwarantują im wyspecjalizowane ośrodki - centra leczenia endometriozy.
Będą to ośrodki ginekologiczne, które prowadzą pogłębioną diagnostykę oraz zatrudniają zespół medyczny z doświadczeniem w leczeniu zaawansowanej endometriozy, w tym wykonywania zabiegów: ginekologów, chirurgów, torakochirurgów czy urologów.
Ośrodki zapewnią kompleksową opiekę nad pacjentką - rozpoczynając od przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki, kwalifikacji do zabiegu, przeprowadzenia operacji, a następnie monitorowania stanu pacjentki po leczeniu.
Jak zapowiada MZ, po zakończeniu prac legislacyjnych nad rozporządzeniem, NFZ podpisze umowy z podmiotami spełniającymi warunki stawiane centrum leczenia endometriozy.
Pierwsze takie centra rozpoczną działalność w drugiej połowie 2025 r.