Rehabilitacja medyczna w kryzysie

Konieczne uznanie specjalizacji za priorytetową

Jednym z kluczowych obszarów, który już dziś wymaga szczególnej uwagi, jest rehabilitacja medyczna – alarmuje Naczelna Izba Lekarska. NIL ogłasza, że wspólnie z Polskim Towarzystwem Rehabilitacji (PTReh) rozpoczyna prace nad analizą zapotrzebowania na specjalistów rehabilitacji medycznej w Polsce. Obejmą one prognozy na najbliższe 25 lat, uwzględniając zarówno trendy demograficzne, jak i potrzeby systemowe w zakresie dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych.
– Rola lekarza specjalisty w dziedzinie rehabilitacji rośnie. Jego wiedza i kompetencje są niezbędne i powinny zostać uwzględnione w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Wszystkie te działania służą utrzymaniu sprawności i jakości życia pacjentów w każdym wieku – podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podczas spotkania z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.
Wspólne prace NIL i PTReh mają dostarczyć rzetelnych danych, które posłużą do planowania polityki zdrowotnej oraz rozwoju kadr medycznych w obszarze rehabilitacji. – To kluczowe, by już dziś przygotować system ochrony zdrowia na wyzwania jutra – podkreśla NIL w komunikacie.
Sprawa staje się coraz pilniejsza w obliczu narastającego starzenia się społeczeństwa i problemu niepełnosprawności. Tymczasem rehabilitacja zmaga się z poważnymi problemami.
W niedawnym wywiadzie dla „Gazety Lekarskiej” dr n. med. Rafał Sapuła, prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, podkreślał, że specjaliści rehabilitacji są jedną z najgorzej wynagradzanych grup w systemie ochrony zdrowia. Większość może liczyć jedynie na minimalne wynagrodzenie. Świadczenia rehabilitacyjne są niedofinansowane, a oddziały, z powodu permanentnego deficytu kadrowego i zadłużenia, są likwidowane. Usługi rehabilitacyjne są wyceniane niżej niż wizyta fizjoterapeuty.
Raport „Pracownicy sektora rehabilitacji w Polsce w latach 2022–2023”, opublikowany przez WHO, wykazał dramatyczny spadek zainteresowania lekarzy tą specjalizacją.
Polskie Towarzystwo Rehabilitacji postuluje włączenie poradni rehabilitacyjnych do systemu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) oraz uznanie specjalizacji rehabilitacja medyczna za priorytetową.


id, Źródło: NIL.org.pl, ptreh.com