Symulatory pomogą wyszkolić mistrzów położnictwa
Młodzi lekarze uczą się prowadzenia trudnych porodów na jednym z najnowocześniejszych symulatorów w Polsce
W Pracowni Symulacji Położniczych CMKP, otwartej uroczyście w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet, młodzi lekarze będą zdobywali praktyczne umiejętności w zakresie prowadzenia porodów i postępowania w sytuacjach nagłych. To jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych tego typu w Polsce, stworzone z myślą o doskonaleniu kompetencji zarówno lekarzy w trakcie specjalizacji, jak i doświadczonych specjalistów z dziedziny położnictwa i ginekologii.
Pierwsza grupa lekarzy, którzy przejdą szkolenie, została już zamknięta. W maju na zaawansowanych symulatorach przyszli położnicy nauczą się m.in. obracania płodu z położenia miednicowego na główkowe, stosowania próżnociągu położniczego, postępowania w dystocji barkowej i prowadzenia porodu w przypadku ciąży bliźniaczej. Szkolenie obejmuje również techniki zapobiegania urazom dróg rodnych i krocza, wykonywania ultrasonografii śródporodowej oraz różne metody przeprowadzania cięcia cesarskiego.
– To wspaniały przykład współpracy Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, Szpitala Bielańskiego oraz klinik działających w ramach CMKP, które z pełnym zaangażowaniem podjęły się misji kształcenia najlepszych położników w Polsce – podkreśla prof. Michał Ciebiera, dyrektor Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.
Pracownia została wyposażona w nowoczesne symulatory porodowe i realistyczne fantomy, które umożliwiają ćwiczenie procedur w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych panujących w rzeczywistej sali porodowej.
– Dzięki uruchomieniu pracowni będziemy oferowali najnowocześniejsze metody kształcenia kadr medycznych – mówi prof. Piotr Kryst, dyrektor CMKP.
– Symulacja to dziś złoty standard w edukacji medycznej – zaznacza prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, dziekan Szkoły Nauk Medycznych CMKP i kierownik projektu „Pracownia symulacji położniczych”. – Teraz dostęp do tego typu szkoleń będą mieli również młodzi lekarze, którzy dopiero rozpoczynają swoją pracę z pacjentkami.