„Dzień na U” – czy kandydaci na prezydenta poddadzą się badaniom?

Fundacja Rak’n’Roll apeluje do kandydatów na prezydenta o zawieszenie kampanii i zadbanie o profilaktykę

Przedstawiciele organizacji pacjentów wezwali kandydatów startujących w wyborach prezydenckich, by na jeden dzień zawiesili kampanię i sprawdzili stan swojego zdrowia. Domagają się również wprowadzenia pełnopłatnego dnia wolnego przeznaczonego na profilaktykę – tzw. „Dnia na U”.

Choć regularne badania pozwalają cieszyć się pełnią życia i realizować swoje pasje, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości – umożliwiają szybką i skuteczną interwencję, wciąż są zaniedbywane. Jak pokazało badanie „Zdrowie i zachowania prozdrowotne Polaków” przeprowadzone we wrześniu 2024 r. przez CBOS, zaledwie około jedna trzecia dorosłych wykonuje profilaktyczne badania medyczne lub odwiedza dentystę częściej niż raz w roku. Wśród najczęstszych wymówek dominuje brak czasu.

W społeczeństwie panuje przekonanie, że ochrona zdrowia to przede wszystkim obowiązek państwa – odpowiednich władz, a nie samych obywateli. Taki pogląd podziela ponad połowa dorosłych Polaków (56 proc., wzrost o 15 punktów procentowych).

Dlatego Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie! zainaugurowała 6 maja kolejną odsłonę kampanii „Dzień na U”. Projekt rozpoczęty w 2019 r. ma na celu zachęcanie Polaków do regularnych badań profilaktycznych.

Akcja „Dzień na U” ma także zmobilizować kandydatów na urząd prezydenta do zaangażowania się w propagowanie profilaktyki zdrowotnej. Fundacja wzywa ich do zawieszenia kampanii na jeden dzień i wykonania badań profilaktycznych. Apeluje również o wpisanie idei „Dnia na U” do programów wyborczych, tak aby każdy obywatel mógł z niego skorzystać.

Organizatorzy liczą, że wprowadzone zostaną zmiany legislacyjne zapewniające każdemu Polakowi dodatkowy, płatny dzień wolny na profilaktykę. To pozwoli potwierdzić dobry stan zdrowia, zwiększyć szanse na wczesne wykrycie chorób, a także znacząco obniżyć koszty opieki zdrowotnej.

– Dostęp do badań profilaktycznych nie powinien być luksusem. To podstawowe prawo każdego obywatela, dlatego obowiązkiem głowy państwa jest dołożenie starań, aby profilaktyka zajęła należne jej miejsce – powiedziała Marta Bednarek z Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie! Przypomniała, że profilaktyka pozwala ograniczyć zarówno koszty leczenia, jak i straty wynikające z absencji pracowników.

Od 2022 roku „Dzień na U” funkcjonuje także jako program pracowniczy w wielu firmach – dodatkowy, płatny dzień wolny na badania profilaktyczne. Z tego benefitu korzysta już około 50 000 pracowników w ponad 90 instytucjach.



id, Źródło: informacja prasowa