Tłumy medyków ruszają do stolicy. Czarny Marsz Milczenia przejdzie ulicami Warszawy
Zawody medyczne jednoczą się w sprzeciwie wobec przemocy
Znana jest już trasa Czarnego Marszu Milczenia Medyków, który odbędzie się w Warszawie dla uczczenia śmierci dr. Tomasza Soleckiego, zamordowanego 29 kwietnia podczas pełnienia obowiązków w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
10 maja o godzinie 13:00 medycy z całej Polski, ubrani na czarno, przemaszerują od Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya, następnie Alejami Jerozolimskimi, ulicą Jana Pawła II, Świętokrzyską, Marszałkowską, Senatorską i Miodową – aż pod gmach Ministerstwa Zdrowia.
– Tymi działaniami chcemy nie tylko oddać hołd zmarłemu koledze, ale również wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich form agresji przeciwko personelowi medycznemu – informuje Naczelna Izba Lekarska.
Do stolicy wybierają się tłumy pracowników ochrony zdrowia. Okręgowe izby lekarskie organizują autokary, aby umożliwić dojazd zainteresowanym z całego kraju. W marszu udział wezmą nie tylko lekarze, ale także m.in. ratownicy medyczni, pielęgniarki i fizjoterapeuci – protest poparły wszystkie liczące się organizacje zawodów medycznych.
Organizatorzy obawiali się, że w szczycie prezydenckiej kampanii wyborczej wydarzenie może być wykorzystane do celów politycznych. Zaapelowali do polityków, by nie pojawiali się na proteście.
Wtorek 6 maja minął jako dzień żałoby w ochronie zdrowia. W południe przed budynkiem Szpitala Uniwersyteckiego odbyła się uroczystość upamiętniająca dr. Soleckiego, która była manifestacją solidarności z jego rodziną oraz protestem przeciwko przemocy wobec medyków.
Pogrzeb doktora Tomasza Soleckiego odbędzie się w środę, 7 maja 2025 r., na Cmentarzu Batowickim w Krakowie. Uroczystość będzie miała charakter państwowy. Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar poinformował, że dr Tomasz Solecki zostanie pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia.