Rekordowe odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnych Zdarzeń Medycznych
Pacjent stracił nogę po operacji kolana.
Rekordowo wysoką kwotę rekompensaty – 220 tys. zł – wypłacił Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – poinformował Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Pacjent przeszedł sześć operacji i ostatecznie stracił nogę.
Mężczyzna został przyjęty do szpitala na planową operację kolana. W trakcie zabiegu doszło do zakażenia operowanego miejsca, a już w czwartej dobie po operacji pojawiły się objawy stanu zapalnego i zaburzenia gojenia rany. Mimo niepokojących sygnałów pacjenta wypisano do domu. Po dwóch dniach, w znacznie gorszym stanie, ponownie trafił do szpitala. Z powodu braku odpowiedniej profilaktyki i opóźnionego leczenia konieczne było przeprowadzenie trzech operacji naprawczych, a ostatecznie amputacja uda.
Jak wylicza Rzecznik Praw Pacjenta, zabrakło diagnostyki mikrobiologicznej w odpowiednich momentach – tj. przed rozpoczęciem empirycznej antybiotykoterapii – co utrudniło identyfikację patogenu i opóźniło wdrożenie skutecznego leczenia. Doszło również do zakażenia miejsca operowanego na skutek uchybień w procedurach aseptyki i monitorowania ran pooperacyjnych, a także wtórnego zakażenia związanego z długotrwałą hospitalizacją, wielokrotną antybiotykoterapią oraz współistniejącymi chorobami przewlekłymi.
W sumie pacjent odbył kilka hospitalizacji oraz aż sześć interwencji chirurgicznych. Stał się osobą niepełnosprawną, co w dużym stopniu przyczyniło się do przyznania świadczenia kompensacyjnego w tak wysokiej kwocie.
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych (FKZM) to państwowy fundusz celowy, utworzony 6 września 2023 roku w odpowiedzi na potrzebę uproszczenia ścieżki dochodzenia odszkodowań za zdarzenia medyczne, którym można było zapobiec, udzielając świadczeń zdrowotnych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Umożliwia szybkie uzyskanie rekompensaty bez konieczności prowadzenia długotrwałego procesu sądowego. Ma również istotne znaczenie dla lekarzy, ponieważ chroni ich przed koniecznością uczestniczenia w wieloletnich postępowaniach.
Wypłata świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych wyklucza możliwość późniejszego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych związanych z tym samym zdarzeniem medycznym przed sądem.
Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi analizę zgłaszanych przypadków, co ma służyć eliminacji źródeł niepożądanych zdarzeń i przyczyniać się do podnoszenia standardów opieki zdrowotnej w Polsce.