Gala Pielęgniarek i Położnych w cieniu nierozwiązanych problemów
O perspektywach zawodu podczas święta pielęgniarek
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych, w Warszawie w środę odbyła się doroczna gala środowiska pielęgniarskiego. Podczas uroczystości nie zabrakło poważnych tematów i rozmów o tym, co dziś najbardziej doskwiera tej grupie zawodowej.
– Pielęgniarki i położne są nieodłączną częścią systemu i ogromnie ważną częścią ludzkich historii. To zawód, który wymaga nieustannej gotowości do niesienia pomocy i zaangażowania, które nie liczy godzin pracy – mówiła podczas wydarzenia Anna Dudzińska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie.
Jednym z najczęściej powracających tematów był projekt obywatelski dotyczący wynagrodzeń, złożony przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Do tej pory nie został uchwalony, co – jak podkreślają przedstawiciele środowiska – skutkuje utrzymywaniem się znacznych różnic w płacach, nawet w obrębie tego samego miejsca pracy.
– Mamy sytuację, w której wyższe kwalifikacje nie oznaczają automatycznie lepszych warunków. To zniechęca do kształcenia i demotywuje młode osoby do wyboru tego zawodu – mówią pielęgniarki.
Brak stabilnych ścieżek rozwoju i jasnych zasad awansu zawodowego to, zdaniem wielu, główny czynnik pogłębiający tzw. dziurę pokoleniową.
Ważnym osiągnięciem pielęgniarek i położnych są nowe kompetencje, które mogą odciążyć system ochrony zdrowia. Warto przypomnieć, że od maja mogą one zlecać 23 badania diagnostyczne, w tym: TSH, lipidogram, PSA, próby wątrobowe, posiewy, testy antygenowe (SARS-CoV-2, RSV, grypa) oraz CRP. Mają również prawo do wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne dla pacjentów powyżej 65. roku życia.
Choć zakres uprawnień pielęgniarek się poszerza, nie ukrywają one, że wciąż czekają na wprowadzenie zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (Advanced Practice Nurse, APN), czyli modelu umożliwiającego samodzielne świadczenia medyczne np. w diabetologii, opiece paliatywnej czy anestezjologii, a także możliwość wypisywania zwolnień lekarskich – co, jak podkreślają pielęgniarki, mogłoby usprawnić pracę w POZ i opiece długoterminowej.
Istotną kwestią jest także ujednolicenie systemu kształcenia podyplomowego oraz przejrzysty system kompetencji zawodowych powiązanych z poziomem wykształcenia.