Profilaktyk – nowy zawód w POZ. Czy odciąży lekarzy w bilansach zdrowia dorosłych?
Jak praktyki lekarzy rodzinnych przygotowują się do prowadzenia bilansu "Moje Zdrowie"
Świadczeń oraz porad edukacyjnych w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) w ramach programu profilaktycznego „Moje Zdrowie. Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej” będą mogli udzielać – obok lekarzy i pielęgniarek POZ – również profilaktycy. Taką informację przekazała dr n. med. Elżbieta Tomiak, przewodnicząca Komisji ds. Praktyk i Systemu Ochrony Zdrowia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Przypomnijmy, że program „Moje Zdrowie”, który zastąpił dotychczasową „Profilaktykę 40 Plus”, wszedł w życie 5 maja 2025 roku. Nowa odsłona profilaktyki zdrowotnej obejmuje wszystkie osoby powyżej 20. roku życia i ma charakter kompleksowy – obejmując zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Kim jest profilaktyk?
Profilaktyk to nowy zawód medyczny, stworzony z myślą o wzmocnieniu profilaktyki w POZ. Osoba wykonująca ten zawód będzie uprawniona m.in. do:
• weryfikacji i zatwierdzania kwestionariuszy bilansu zdrowia osoby dorosłej,
• generowania skierowań na badania diagnostyczne,
• udzielania indywidualnych porad edukacyjnych.
Zgodnie z ustawą o niektórych zawodach medycznych, profilaktyk uzyskuje dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – w zakresie niezbędnym do udzielanych świadczeń. Ma również prawo odmówić wykonania danego świadczenia zdrowotnego, jeśli uzna to za uzasadnione – z obowiązkiem udokumentowania tej decyzji i poinformowania zlecającego.
Kto może zostać profilaktykiem?
Aby wykonywać ten zawód, konieczne jest posiadanie tytułu licencjata w zakresie zdrowia publicznego oraz uzyskanie wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.
Warto zaznaczyć, że dla osób wykonujących zawody objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, termin na uzyskanie wpisu do rejestru został przedłużony o 6 miesięcy – do 26 września 2025 r.