Samorząd lekarski do RPO: medycy muszą być chronieni
Naczelna Izba Lekarska przedstawia postulaty dotyczące bezpieczeństwa
O potrzebie bezzwłocznych działań ze strony władz państwowych i zapewnienia realnej ochrony wszystkim tym, którzy na co dzień walczą o ludzkie życie i zdrowie, przekonywali przedstawiciele samorządu lekarskiego podczas spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem.
Rozmowa odbyła się w sytuacji narastających aktów przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia, w tym niedawnego tragicznego zabójstwa lekarza w trakcie dyżuru oraz innych głośnych przypadków agresji wobec medyków w całym kraju.
Naczelna Izba Lekarska przypomniała, że po tych dramatycznych wydarzeniach podjęła szereg działań, by wzmocnić standardy bezpieczeństwa w miejscach pracy lekarzy i innych zawodów medycznych.
O postulatach samorządu lekarskiego w tej sprawie z Rzecznikiem rozmawiali prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski oraz sekretarz NRL Grzegorz Wrona.Przedstawiciele NRL zaprezentowali propozycje opracowane przez samorząd lekarski, które obejmują m.in.:
- ściganie gróźb karalnych wobec personelu medycznego z urzędu,
- zastrzeżenie danych osobowych lekarzy i innych zawodów medycznych w rejestrach publicznych,
- stworzenie Rejestru Agresji w Ochronie Zdrowia jako narzędzia prewencyjnego,
- wdrożenie systemu no-fault jako formy ograniczenia tzw. agresji odroczonej.
Listę postulatów prezes NRL Łukasz Jankowski przedstawił także na początku maja minister zdrowia Izabeli Leszczynie.
Naczelna Izba Lekarska nie czeka biernie. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła kampanię informacyjną dotyczącą odpowiedzialności prawnej za napaść na personel medyczny.
W ramach tych działań NIL, wspólnie z okręgowymi izbami lekarskimi, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy, Krajową Izbą Ratowników Medycznych, Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, przygotowała plakat informacyjny. Materiał dotyczy odpowiedzialności karnej za naruszanie dóbr osobistych oraz stosowanie przemocy wobec lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego czy farmaceuty.
Plakat można pobrać, wydrukować i umieścić w widocznym miejscu. NIL apeluje, by informacja o konsekwencjach napaści na personel medyczny była obecna w każdej placówce wykonującej działalność leczniczą.