Trzyetapowa operacja kręgosłupa uratowała zdrowie pacjenta

Jak nowoczesna chirurgia kręgosłupa i doświadczony zespół specjalistów rozwiązali złożony problem anatomiczny.

Lekarze z Carolina Medical Center skutecznie przeprowadzili złożoną operację rewizyjną kręgosłupa L5-S1 u pacjenta z zespołem Bertolottiego - poinformował szpital.

U większości ludzi kręgosłup składa się z pięciu kręgów lędźwiowych oraz kości krzyżowej zbudowanej z pięciu zrośniętych kręgów. Naturalna równowaga między ruchomym odcinkiem lędźwiowym a stabilną kością krzyżową zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego kręgosłupa. Czasami jednak ta równowaga zostaje zaburzona przez wrodzone różnice w budowie – tzw. zaburzenia segmentacji. Jednym z częstszych przykładów takiej patologii jest Zespół Bertolottiego.

Zespół ten polega na przerośnięciu wyrostka kręgu L5, który częściowo zrasta się z kością krzyżową, ograniczając ruchomość krążka międzykręgowego L5–S1. To z kolei prowadzi do przeciążenia sąsiednich segmentów i nasilenia bólu.

Właśnie taki przypadek zdiagnozowano u pacjenta, który trafił do Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center. Nieprawidłowa budowa kręgu L5 oraz przepuklina krążka międzykręgowego spowodowały uszkodzenie pierwszego ruchomego segmentu. Dodatkowym problemem był nietypowy, wysoki kąt lordozy – naturalnego wygięcia kręgosłupa – który pogarszał biomechanikę dolnego odcinka pleców.

Pacjent był już wcześniej operowany – przeprowadzono stabilizację kręgosłupa, ale wszczepiony implant przemieścił się i zaczął uciskać na nerwy, wywołując ponowne dolegliwości bólowe kręgosłupa i kończyn dolnych.

Zespół specjalistów pod kierownictwem lek. Jurija Kseniuka, neurochirurga z Carolina Medical Center, zdecydował się na przeprowadzenie skomplikowanej, trzyetapowej operacji rewizyjnej:
1. Stabilizację jednopoziomową w odcinku lędźwiowym,
2. Usunięcie nieprawidłowo umieszczonego implantu i ponowną stabilizację odcinka lędźwiowego metodą ALIF z dostępu przedniego,
3. Endoskopowe usunięcie przepukliny i odbarczenie stenozy kanału kręgowego.

Operacja była wyjątkowo wymagająca technicznie, szczególnie ze względu na konieczność usunięcia uszkodzonego implantu przez kanał kręgowy. Kluczowym celem było przywrócenie prawidłowego kąta lordozy – co udało się osiągnąć. Uzyskany kąt 40 stopni oznacza bardzo dobry wynik chirurgiczny.

– „Ostatecznie w takich przypadkach walczymy o kąt lordozy, tak aby segmenty kręgosłupa były dalej ruchome. Uzyskaliśmy kąt 40 stopni, co oznacza bardzo dobry wynik leczenia operacyjnego” – podsumowuje lek. Jurij Kseniuk.

Pacjent czuje się dobrze i przechodzi rehabilitację, aby odzyskać pełnię sprawności.


(Na zdjęciach lek. Jurij Kseniuk oraz lek. Maciej Bujko - foto: materiał prasowy).

id, Źródło: komunikat prasowy