Osiem ośrodków zoperuje Polki z zaawansowaną endometriozą

W życie wszedł nowy, kompleksowy program opieki nad kobietami, którym endometrioza utrudnia, a nawet uniemożliwia codzienne życie.

• Refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia ogólnopolski model opieki nad kobietami z zaawansowaną endometriozą obowiązuje od 1 lipca 2025 r. 

• Szpitale pracują obecnie z oddziałami NFZ nad podpisaniem kontraktów.

• Wg szacunków endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym.

W poniedziałek, 7 lipca, minister zdrowia Izabela Leszczyna wzięła udział w konferencji naukowej „Endometrioza - od diagnozy do kompleksowej opieki” w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Dziękowała na niej lekarzom, działaczkom społecznym i ekspertom, którzy włączyli się w opracowanie nowego systemu. — Żadne rozporządzenie ani żadna ustawa nie zmieniają rzeczywistości — to my, ludzie, ją zmieniamy – mówiła w Krakowie minister.

Opracowaniem modelu zajmował się zespół ekspertów, w skład którego weszli: były konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, szefowa Fundacji Pokonać Endometriozę Lucyna Jaworska, dr hab. med. Paweł Basta ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz obecna konsultantka krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska (weryfikowała i współtworzyła siatkę ośrodków).

- Nasza koncepcja oparta jest na światowych standardach kompleksowego leczenia endometriozy - mówi w rozmowie z podyplomie.pl prof. Ewa Wender-Ożegowska.

Szpitale z rekomendacją resortu

Endometrioza to choroba charakteryzująca się występowaniem komórek endometrium (błony śluzowej macicy) poza jamą macicy. Najczęściej dotyka narządów rozrodczych, ale może występować również w innych częściach jamy brzusznej, a nawet w płucach. Powoduje ból i groźne powikłania.

Zgodnie z nowymi standardami pacjentki wymagające skomplikowanego leczenia z powodu głębokiej (zaawansowanej) endometriozy będą mogły skorzystać z pomocy ośmiu wytypowanych ośrodków w kraju.

Na liście tej znalazły się: 

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Katowickie Centrum Onkologii 

Opolskie Centrum Onkologii

Szpitale Pomorskie w Gdyni

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu

Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Lublinie

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

Wszystkie ośrodki mają doświadczenie w leczeniu zaawansowanej endometriozy. – Zajmujemy się tym w zasadzie od 20 lat. Wykonujemy trudne, skomplikowane zabiegi, na dodatek do tej pory bardzo słabo opłacane przez NFZ – przyznaje dr Błażej Nowakowski, kierownik Oddziału Ginekologii Operacyjnej, Onkologicznej i Endoskopowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii. I zaznacza: - Nie każda kobieta z endometriozą wymaga złożonej, kompleksowej terapii. Ale jest odsetek pacjentek, które czekają na nią z niecierpliwością.   

Co oferuje sieć centrów?

W wymienionych ośrodkach kobiety będą mogły przejść pogłębioną diagnostykę, m.in. specjalistyczne badania USG lub badanie rezonansem magnetycznym. A także pełne leczenie operacyjne, w tym leczenie endometriozy poza układem rozrodczym. Nowy model gwarantuje pacjentkom opiekę pooperacyjną, konsultacje lekarzy innych specjalności oraz monitorowanie stanu zdrowia po zabiegu. Zapewnia także fizjoterapię, wsparcie psychologiczne i konsultacje dietetyczne. 

Efekty leczenia w każdym z ośmiu ośrodków będą rewidowane. – Weryfikowany będzie zarówno dobór pacjentek pod względem kryteriów zaawansowanej endometriozy, jak i przygotowanie ośrodka do diagnozowania i leczenia – potwierdza prof. Wender-Ożegowska.    

Nowy model nie zamyka drogi do terapii innym kobietom. Polki z niezaawansowaną postacią endometriozy mogą korzystać z pomocy m.in. poradni i szpitali ginekologicznych. Tam przejdą diagnostykę i otrzymają leczenie hormonalne lub operacyjne.

Prof. Ewa Wender-Ożegowska: - Najważniejsze jest, żeby pacjentki nie czekały na pomoc, zgłaszały się do lekarzy i nie bały się leczenia hormonalnego. Dobrze ustawiona terapia hormonalna jest bezpieczna i skuteczna. 


syl, MZ