Testy genetyczne w onkologii. Zrobimy je łatwiej

Od 1 lipca chorzy z nowotworami BRCA mogą wykonać badania DNA i RNA w trybie ambulatoryjnym.

To oznacza, że pacjenci ze skierowaniem od onkologa lub genetyka muszą zgłosić się do szpitala jedynie na pobranie krwi. - Wcześniej chorzy musieli być hospitalizowani, co generowało koszty i wydłużało czas postawienia diagnozy - mówią onkolodzy. Udogodnienie wprowadzono na polecenie Ministerstwa Zdrowia, w odpowiedzi na postulaty ekspertów i organizacji pacjentów. 

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że finansowanie dotyczy sytuacji, gdy diagnostyka jest konieczna do rozpoczęcia nowoczesnego celowanego leczenia onkologicznego (decyzja o terapii jest indywidualna i uwzględnia ścieżkę leczenia oraz stan chorego). Zgodnie z wytycznymi refundacją objęte zostały nowoczesne badania genetyczne wykonane z wykorzystaniem zaawansowanej techniki sekwencjonowania DNA i RNA (NGS). 

Nowotwory uwarunkowane genetycznie stanowią nie więcej niż 5 -10 proc. nowotworów. Mutacje BRCA mają znaczenie nie tylko w przypadku raka piersi czy jajnika, ale także raka trzustki, jajowodu, otrzewnej oraz prostaty. Nowe przepisy poszerzają dostęp do diagnostyki genetycznej także pacjentkom i pacjentom z nowotworami pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, miedniczki nerkowej, moczowodu oraz innych części układu moczowego.

syl, źródło: MZ