Cytologia po rewolucji: nowoczesne badania dostępne od lipca

Rząd wprowadza kolejne ważne zmiany w opiece zdrowotnej kobiet.

1 lipca krajowy program „Profilaktyka szyjki macicy” został rozszerzony o badania genetyczne HPV HR (wysokiego ryzyka), które pozwalają wykryć onkogenne typy wirusa HPV (16 i 18), oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC) - podaje Ministerstwo Zdrowia..

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów wśród Polek. Co roku zapada na niego ok. 3 tys. kobiet. Główną przyczyną zachorowań jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Jedno badanie, dwa wyniki

- Wprowadzone zmiany są częścią pakietu „Świadoma, bezpieczna ja”, który obejmuje różne obszary zdrowia kobiet i ma na celu wzmocnienie ich poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego – potwierdza prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska, konsultantka krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Ginekolodzy od dawna apelowali o zastąpienie klasycznej cytologii badaniami genetycznymi.  

Zgodnie z nowymi wytycznymi materiał pobrany z szyjki macicy w pierwszej kolejności trafi do laboratorium na badania genetyczne. Jeśli wynik testu okaże się dodatni, pacjentce od razu zostanie wykonana cytologia LBC, z tej samej próbki materiału. NFZ przypomina, że ten rodzaj cytologii jest dokładniejszy od klasycznej cytologii, i znacznie zmniejsza ryzyko błędnego odczytu. 

Ministerstwo Zdrowia dodaje, że dalsze postępowanie i ewentualna pogłębiona diagnostyka będą zależeć od wyniku obu wyników. Jeśli wynik testu HPV HR wykaże obecność nieonkogennych (niegroźnych) typów wirusa HPV, a cytologia LBC będzie prawidłowa, badanie należy powtórzyć po roku, a następnie — jeśli wyniki nadal będą prawidłowe — po kolejnych 3 latach.

Test HPV HR wykonuje się co 5 lat.

POZ też wykona test  

Z programu profilaktycznego mogą skorzystać kobiety w wieku od 25 do 64 lat. Badanie będzie dostępne nie tylko u ginekologa, ale też w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. 

„Poradnie specjalistyczne i placówki POZ, które pobierają materiał z szyjki macicy na podłoże płynne do badania przesiewowego, potrzebują jeszcze czasu, aby porozumieć się m.in. z laboratoriami i wyposażyć się w specjalne pojemniki do utrwalenia materiału. Zakładamy więc, że na pewno w lipcu, ale drugiej połowie miesiąca, pacjentki skorzystają z nowego świadczenia w programie profilaktyki raka szyjki macicy” –  dodaje Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.



syl, MZ