Polska wyda pół miliarda na badania kliniczne w onkologii
Agencja Badań Medycznych sfinansuje 18 projektów m.in. z Wrocławia i Gdańska
Do konkursu na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w obszarze onkologii wpłynęły 84 wnioski, z których 69 zostało skierowanych do oceny merytorycznej. Ostatecznie Agencja Badań Medycznych sfinansuje 18 innowacyjnym projektów na łączną kwotę blisko 550 mln zł.
ABM przypomina, że na nowotwory rocznie zapada ok. 170 tys. Polaków. Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Onkologii ogólna umieralność spowodowana chorobami nowotworowymi w Polsce jest o 15 proc. wyższa od średniej Unii Europejskiej i zmniejsza się wolniej niż średnia unijna.
Pierwszy taki biobank
Na pierwszym miejscu listy rankingowej Agencji znalazł się projekt „Biopsja płynna i kompleksowe testy molekularne mięsaków tkanek miękkich u dzieci w Polsce w celu poprawy diagnostyki, stratyfikacji ryzyka i wyników leczenia (LiBRha – Liquid Biopsy for Rhabdomyosarcoma).” Badania realizowany będą pod kierunkiem prof. Bernardy Kazanowskiej z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wspólnie z Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Kwota dofinansowania z ABM to ponad 26 mln zł.
Projekt ostatecznie obejmie kilkanaście ośrodków onkologii dziecięcej w kraju. Jego celem jest m.in. standaryzacja procedur diagnostycznych, utworzenie ogólnopolskiego ośrodka referencyjnego patologii oraz budowa biobanku, który stanie się bazą dla dalszych badań i innowacji. Dzięki analizie DNA guza (ctDNA) możliwe będzie mniej inwazyjne i bardziej precyzyjne monitorowanie choroby – podkreślają naukowcy.
ABM sfinansuje też m.in. badanie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego „RAPSTAR”, którego celem jest porównanie skuteczności operacji robotycznej i radioterapii u pacjentów z wczesnym rakiem nerki, którzy kwalifikują się do leczenia chirurgicznego. Naukowcy chcą znaleźć odpowiedz która z metod lepiej chroni funkcję nerek, zapewniając jednocześnie skuteczne leczenie nowotworu i dobrą jakość życia.
Gorzej niż w Unii
ABM podkreśla, że w Europie Zachodniej ok. 40 proc. badań klinicznych to badania niekomercyjne.
- Jeszcze kilka lat temu, przed 2019 r. niekomercyjne badania w Polsce stanowiły poniżej 2 proc. W tej chwili zbliżamy się do ok. 10 proc. Przed nami jeszcze długa droga, ale ta zmiana pokazuje, jak duży mamy potencjał intelektualny polskich badaczy. To nie tylko publikacje. To przede wszystkim nowe rozwiązania, które mogą zostać wdrożone do opieki zdrowotnej – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych.
Nowe perspektywy leczenia chorób nowotworowych – wyniki konkursu Agencji Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne w onkologii - Aktualności Agencja Badań Medycznych.