RPO alarmuje: brakuje koordynacji działań w ochronie zdrowia psychicznego
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwraca się o pomoc do rządu.
Wiącek poprosił premiera Donalda Tuska o rozważenie możliwości powołania przy Radzie Ministrów pełnomocnika, który koordynowałby działania organów władzy publicznej w obszarze ochrony zdrowia psychicznego.
Na problem braku koordynacji działań organów władzy publicznej w obszarze ochrony zdrowia psychicznego wcześniej zwracała uwagę działająca przy Biurze RPO Komisja Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Pomoc musi być bardziej efektywna
„Z jednej strony niezbędne jest współdziałanie licznych instytucji i organizacji, na poziomie m.in. gminy i powiatu (…). Z drugiej strony potrzebujemy stworzenia na poziomie władzy państwowej podmiotu, który koordynowałby nie tylko doraźnie reformy psychiatrii, ale szeroko skupiałby wszelkie inicjatywy związane z ochroną zdrowia psychicznego” - argumentuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Chodzi o działania Ministerstwa Zdrowia, ale także ministerstw: Edukacji Narodowej, Sprawiedliwości oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Obrony Narodowej
„Podejmowanie aktywności z poziomu jednego z resortów jest dziś nieefektywne. Problem szeroko pojętej psychiatrii i wsparcia obywateli wobec doświadczanego kryzysu psychicznego wymaga działania na poziomie centralnym, co w sposób szybki, dynamiczny i efektywny doprowadziłoby do modyfikacji np. niewłaściwych praktyk” – dodaje rzecznik.
Polacy zmagają się z kryzysem zdrowia psychicznego
Z raportu IP PAN z 2024 r. wynika, że co czwarty dorosły Polak spełnia kryteria depresji. "Aż 66 proc. respondentów doświadcza przewlekłego zmęczenia, a 23 proc. zmaga się z obniżonym nastrojem. I jedynie 38 proc. badanych skorzystało z pomocy specjalistycznej, mimo że połowa o niej rozważała".