ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Złuszczony balon cewnika Foleya jako przyczyna kamicy pęcherza moczowego
Krzysztof Kowalik1
prof. dr hab. n. med. Andrzej Modrzejewski2
- Opis przypadku 45-letniego pacjenta z kamicą pęcherza moczowego, która powstała na tle pozostawionego w pęcherzu moczowym ciała obcego
- Postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne u chorych na kamicę dróg moczowych
- Mechanizm wprowadzenia ciała obcego do pęcherza moczowego i objawy kliniczne jego obecności
Kamica pęcherza moczowego u mężczyzn jest najczęściej następstwem przeszkody podpęcherzowej (BOO – bladder outlet obstruction), zwykle towarzyszy łagodnemu rozrostowi gruczołu krokowego (BPH – benign prostatic hyperplasia) i jest jednym z bezwzględnych wskazań do chirurgicznego leczenia BPH. Kamica pęcherza moczowego u mężczyzn bez BOO jest bardzo rzadkim zjawiskiem, stanowi 2-3% wszystkich przypadków tej choroby u mężczyzn1-3. Standardowym postępowaniem u chorych na kamicę pęcherza moczowego jest przezcewkowa litotrypsja pęcherzowa (TUC – transurethral cystolithotripsy).
W piśmiennictwie można znaleźć jedynie pojedyncze publikacje na temat występowania ciał obcych w pęcherzu moczowym. Częstość tego zdarzenia jest trudna do określenia. W pęcherzu moczowym najczęściej pozostawiane są miękkie przedmioty, np. gaziki podczas operacji na otwarto pęcherza moczowego4. Do tej pory opublikowano zaledwie 2 prace dotyczące wykrycia fragmentu balonu cewnika w pęcherzu moczowym. Autorzy niniejszego artykułu przedstawiają zatem własny przypadek kamicy pęcherza moczowego powstałej na tle fragmentu ściany balonu cewnika Foleya pozostałego w pęcherzu moczowym.
Opis przypadku
Czterdziestopięcioletni mężczyzna z zespołem zależności alkoholowej, który był wielokrotnie hospitalizowany ze względu na upojenie alkoholowe oraz leczony psychiatrycznie, został przyjęty na oddział urologiczny z powodu kamicy pęcherza moczowego. Pacjent zgłaszał objawy ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS – lower urinary tract symptoms; cienki strumień moczu) oraz okresowy krwiomocz i silny ból podbrzusza w rzucie pęcherza moczowego.