BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru
Rak jelita grubego – najnowsze rekomendacje NICE
lek. Kamil Wdowiński
dr hab. n. med. Renata Taboła, prof. UM
- Omówienie obowiązujących wytycznych National Institute for Health and Care Excellence (NICE) dotyczących leczenia raka jelita grubego w stadium zaawansowania miejscowego, jak również jego przerzutów odległych do wątroby, płuca i otrzewnej
- Ocena stopnia zaawansowania raka jelita grubego – klasyfikacja TNM
- Przegląd metod leczenia nowotworu: chemioterapia, leczenie chirurgiczne i leki ukierunkowane molekularnie
Brytyjskie wytyczne National Institute for Health and Care Excellence (NICE) na temat leczenia raka jelita grubego dotyczą pacjentów od 18 roku życia. Rekomendacje mają na celu polepszenie jakości życia i wydłużenie czasu przeżycia chorych poprzez określenie aktualnych wytycznych leczenia nowotworu w stadium zaawansowania miejscowego, jak również jego przerzutów odległych. Należy podkreślić sugestie komitetu NICE, że rekomendacje są przeznaczone nie tylko dla lekarzy biorących udział w leczeniu raka jelita grubego i okrężnicy, lecz także dla pacjentów i ich rodzin.
Nie można nie zgodzić się z komitetem NICE, że powodzenie leczenia zależy w dużej mierze od świadomych decyzji pacjentów i ich przemyślanych wyborów, nie tylko od techniki operacyjnej, lecz także od dalszego leczenia neo- i adiuwantowego. Niezbędna jest również wiedza pacjentów, że metody leczenia wybrane na początku terapii mogą ulec zmianie w trakcie jej trwania.
Rak jelita grubego był w Polsce w 2018 roku trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim najczęściej diagnozowanym u kobiet, a także najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Pod względem wskaźników 5-letnich przeżyć pacjentów z rakiem jelita grubego Polska wciąż zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie.
Rekomendacje NICE w sprawie profilaktyki kwasem acetylosalicylowym w zespole Lyncha
Zespół Lyncha (dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością; HNPCC – hereditary non-polyposis colorectal cancer) jest najczęstszą przyczyną uwarunkowanego genetycznie raka jelita grubego. Jest dziedziczony autosomalnie dominująco, jego podłoże stanowią mutacje jednego z genów MMR (mismatch repair), co powoduje niestabilność mikrosatelitarną, lub genu EpCAM (epithelial cell adhesion molecule). Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i okrężnicy u pacjentów z zespołem Lyncha wynosi 50-80% w ciągu życia.
W porównaniu z wcześniejszymi zaleceniami NICE w najnowszym dokumencie pojawiło się wskazanie do prewencyjnego stosowania kwasu acetylosalicylowego przez minimum 2 lata w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju raka jelita grubego u osób z zespołem Lynch...