ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Wywiad z ekspertem
Dermoskop stanie się niezbędny
O korzyściach ze stosowania dermoskopii i perspektywach jej rozwoju z prof. Giuseppe Argenziano z Wydziału Dermatologii Uniwersytetu w Neapolu, prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Dermoskopii, rozmawia lek. med. Paweł Traczewski
DpD: Termin dermoskopia został wprowadzony do języka medycznego w 1920 roku przez Johanna Saphiera. Ówczesna technika badania była pod wieloma względami zbieżna z dzisiejszą. Dlaczego dopiero w latach 90. XX wieku dermoskopia stała się powszechnie uznaną i stosowaną metodą?
PROF. GIUSEPPE ARGENZIANO: Właśnie wtedy wprowadzono na rynek podręczne, stosunkowo tanie i dające wysoką jakość obrazu dermoskopy. Pierwszy model, o dziesięciokrotnym powiększeniu, opracowano w 1989 roku na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium pod kierunkiem prof. Ottona Brauna-Falco i współpracowników. Uważam, że dostępność podręcznego sprzętu była głównym impulsem do rozwoju tej metody i zdecydowała o jej popularności.
Trzypunktowa lista kontrolna
W ramach Consensus Net Meeting w 2001 roku przyjęto, że szczególnie ważne w różnicowaniu czerniaka z łagodnymi barwnikowymi zmianami są trzy kryteria:
1. Asymetria koloru oraz struktury w jednej lub dwóch prostopadłych osiach.
2. Atypowa siatka barwnika – siatka barwnika o nieregularnych oczkach połączona z występowaniem grubych linii.
3. Niebieskobiałe struktury – dowolny odcień koloru niebieskiego lub białego.
Zgodnie z analizą statystyczną obecność dowolnych dwóch spośród powyższych kryteriów wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem czerniaka. Zaleca się, aby wszystkie zmiany z dodatnim wynikiem (dwa lub trzy punkty na liście kontrolnej) były wycinane chirurgicznie.
DpD: Dlaczego dermoskop jest obecnie tak ważnym i chętnie stosowanym przez dermatologów narzędziem?
G.A.: Są dwie główne przyczyny. Po pierwsze, dermoskopia pozwala na wczesne rozpoznawanie nowotworów złośliwych, a także zmniejsza liczbę nieuzasadnionych zabiegów wycięcia zmian skórnych. Po drugie, korzystanie z tej metody jest niezwykle interesujące dla lekarzy, którzy mogą poznać fascynujący nowy wymiar morfologii zmian skórnych, świetnie widoczny przy zastosowaniu powiększenia (ryc. 1-5). Badanie to pozwala także zmniejszyć dystans między pacjentem a lekarzem – kiedy chcemy posłużyć się dermoskopem, musimy przecież podejść bliżej.
DpD: Jednym z podstawowych zastosowań dermoskopii jest ocena zmian barwnikowych, co pozwala na postawienie wstępnej diagnozy czerniaka. Jest pan współtwórcą trzypunktowej listy kontrolnej pomagającej różnicować łagodne znamiona melanocytowe i czerniaka. Opublikował pan także bardziej złożoną siedmiopunktową listę. Dla kogo i w jakich sytuacjach bardziej odpowiedni byłby system trzypunktowy, a kiedy najlepiej zastosować system siedmiopunktowy?