Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Wyniki badań
Subiektywnie o doniesieniach ze Światowego Kongresu Dermatologii w Vancouver
Lek. med. Paweł Traczewski
W dniach 8-13 czerwca odbył się 23. Światowy Kongres Dermatologii (23th World Congress of Dermatology). Organizatorami tego największego spotkania dermatologów były Międzynarodowa Liga Towarzystw Dermatologicznych i Kanadyjskie Towarzystwo Dermatologiczne.
– Żadna nacja ani kontynent nie ma monopolu na najlepsze praktyki diagnostyczno-terapeutyczne, dlatego tak ważne jest, by się spotykać i wymieniać poglądy, a najlepiej służy temu Światowy Kongres – podkreślili członkowie komitetów organizacyjnych i naukowych Harvey Lui, Jerry Shapiro, Wolfram Sterry i Jean Bolognia w artykule opublikowanym przed rozpoczęciem kongresu w „Journal of Investigative Dermatology”.
Do Vancouver przyjechało 11 561 lekarzy, pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów ze 125 krajów. W czasie kongresu odbyło się 271 sesji naukowych, na które składały się 4562 indywidualne prezentacje i 3788 abstraktów.
– W ostatnich latach nastąpiła ewolucja dermatologii nie tylko w aspekcie wiedzy, ale również kosztów i ograniczeń we wprowadzaniu zdobyczy nauki do praktyki klinicznej. Program kongresu odzwierciedla te zmiany, ponadto znacznie większy nacisk położono w nim na szeroko pojmowaną prawidłową kondycję skóry i dobrostan pacjentów. W odróżnieniu od spotkań jeszcze z końca ubiegłego wieku w programie kongresu dermatologia estetyczna zajmuje miejsce właściwe jednej z kluczowych dyscyplin – zaznaczyli H. Lui, J. Shapiro, W. Sterry i J. Bolognia. Był to pierwszy kongres, na którym równolegle do części naukowej miała miejsce konferencja organizacji pacjentów dermatologicznych. Dokonano także wyboru Mediolanu na miasto-organizatora następnego światowego kongresu, który odbędzie się w 2019 roku.
Mniejszy, niż sądzono, wpływ hormonów płciowych na trądzik
Przedstawiono wyniki badania na temat wpływu funkcji tarczycy i osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej na rozwój trądziku u młodych kobiet. Liczne obserwacje wskazują na znaczenie stresu i nieprawidłowej czynności tarczycy. Jednocześnie wiele badań sugeruje większą rolę hormonów płciowych produkowanych przez nadnercza i jajniki. Naukowcy z uniwersyteckiej kliniki szpitala Syrgos w Atenach zmierzyli stężenie hormonów tarczycy i przeciwciał przeciwtarczycowych oraz wykonali USG tarczycy u 107 kobiet powyżej 18. r.ż. z trądzikiem i 60 zdrowych kobiet (grupa kontrolna). Hormony płciowe oznaczano między trzecim a piątym dniem cyklu miesięcznego; przeprowadzono także badanie USG jajników. Zmierzono też stężenia glukozy, insuliny, kortyzolu i ACTH.