BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia estetyczna
Laseroterapia w leczeniu trądziku różowatego
lek. Aleksandra Frątczak
lek. Krystyna Pawełczyk-Pala
lek. Paulina Pala
• Obraz kliniczny trądziku różowatego
• Rodzaje laserów najczęściej stosowane w terapii
• Zalety i wady poszczególnych typów urządzeń
Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Wykwity rumieniowe, grudkowe i krostkowe występują w obrębie środkowej części twarzy. Chorobę stwierdza się u 1-10% populacji1. Kobiety chorują 3-krotnie częściej niż mężczyźni. Schorzenie dotyka osób w wieku dojrzałym, częściej z fototypem skóry I lub II w skali Fitzpatricka (tab. 1)2,3. Patomechanizm choroby jest wieloczynnikowy i nie do końca poznany. Główną rolę przypisuje się zaburzeniom o charakterze łojotokowym i naczynioruchowym. W tabeli 2 przedstawiono czynniki wpływające na rozwój oraz nasilenie trądziku różowatego.
Obraz kliniczny schorzenia jest zróżnicowany. Często początkowo występują takie zmiany skórne, jak rumień, liczne teleangiektazje, zmiany grudkowe i krostkowe, do zmian przerostowych włącznie. Zmianom skórnym mogą towarzyszyć świąd, suchość skóry i obrzęk. Trądzik różowaty ze względu na obraz kliniczny można podzielić na 4 typy:
- teleangiektatyczny
- grudkowo-krostkowy
- przerostowy
- postać oczną.
Leczenie trądziku różowatego wymaga wielokierunkowego postępowania, w tym odpowiedniej pielęgnacji skóry, ochrony, terapii miejscowej, a czasem również ogólnej, oraz wykorzystania metod fizycznych. Terapia powinna być dobierana indywidualnie w zależności od dominujących objawów. Najczęściej stosowanymi preparatami miejscowymi są:
- iwermektyna
- metronidazol
- kwas azelainowy
- antybiotyki (1% klindamycyna)
- inhibitory kalcyneuryny
- retinoidy
- glikokortykosteroidy
- winian brymonidyny1.
W ciężkich przypadkach, zwłaszcza u pacjentów z trądzikiem różowatym grudkowo-krostkowym, wskazane jest leczenie ogólne antybiotykami takimi jak doksycyklina, tetracyklina czy makrolidy1.
Klasyczne metody leczenia cechują się umiarkowaną skutecznością. Niektóre objawy trądziku różowatego (rumień, teleangiektazje) nie są podatne na preparaty farmakologiczne i wymagają leczenia za pomocą różnego typu laserów i świateł. Rozwój technologiczny, który dokonał się w ostatnich kilku dekadach, pozwala na zaoferowanie nowych, skutecznych metod leczenia tej jednostki chorobowej. W artykule przedstawiono aktualne opcje leczenia trądziku różowatego z użyciem metod fizycznych.
Rola laseroterapii w leczeniu trądziku różowatego
Trądzik różowaty i wszystkie związane z nim objawy kliniczne stanowią duży problem estetyczny. Początki choroby bywają jednak niewinne i pacjenci na tym etapie często są nieskutecznie leczeni, co powoduje jej dalszy rozwój. Decydujące znaczenie dl...