BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
CODZIENNIE ZDAJESZ EGZAMIN Z MEDYCYNY
Wenerologia
dr n. med. Justyna Czarny
1. Mężczyzna 32-letni zgłosił się do poradni dermatologicznej z powodu dodatniego odczynu krętkowego (TPHA) oraz ujemnego odczynu niekrętkowego (VDRL). Z wywiadu wynikało, że pacjent nie chorował wcześniej na choroby przenoszone drogą płciową. Potwierdził natomiast sporadyczne ryzykowne kontakty seksualne w ostatnim roku (obecnie nie jest w stałym związku).
Prawidłowe dalsze postępowanie to:
- Powtórzenie badania za 2 tygodnie (odczyn krętkowy i niekrętkowy)
- Z uwagi na ujemny VDRL rozpoznanie aktywnej postaci choroby można wykluczyć, a odczyn krętkowy uznać za biologicznie mylny
- Powtórzenie badania za 2 miesiące (odczyn krętkowy i niekrętkowy)
- Należy wykonać Immunoblot IgG lub ELISA IgG
- Należy wykonać punkcję lędźwiową z pobraniem płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR) do badań serologicznych (VDRL i TPHA)
Komentarz
W przypadku ujemnego wyniku odczynu niekrętkowego oraz dodatniego odczynu krętkowego badania trzeba powtórzyć po mniej więcej 2 tygodniach, ponieważ może to świadczyć o wczesnym zakażeniu krętkiem bladym i jeszcze niedokonanej pozytywizacji odczynów niekrętkowych. W przypadku chorego z rozpoznaną wcześniej kiłą leczoną prawidłowo (z udokumentowaną prawidłową odpowiedzią serologiczną) i z obecnie dodatnimi odczynami krętkowymi oraz ujemnymi niekrętkowymi nie jest konieczne leczenie, przy czym jeśli wywiad może wskazywać na wczesny okres zakażenia, wówczas procedurę diagnostyczną należy powtórzyć za kolejne 2 tygodnie1.