Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Wenerologia (część II)
dr n. med. Justyna Czarny
1. Pacjent zgłosił się do poradni dermatologicznej z powodu obecności śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej, z zaczerwienieniem jej ujścia oraz nasiloną bolesnością przy oddawaniu moczu. Objawy utrzymywały się od 3 dni. Z relacji chorego wynikało, że ryzykowny kontakt seksualny (bez zabezpieczenia) odbył się ok. 7 dni wcześniej. W badaniu wydzieliny z cewki metodą amplifikacji kwasów nukleinowych (NAAT – nucleid acid amplification test) potwierdzono zakażenie Neisseria gonorrhoeae.
Jakie leczenie należy wdrożyć?
- Ceftriakson 1 g domięśniowo jednorazowo razem z 2 g azytromycyny doustnie jednorazowo
- Ceftriakson 500 mg domięśniowo w dawce jednorazowej
- Spektynomycyna 2 g domięśniowo w dawce jednorazowej razem z azytromycyną 2 g doustnie w dawce jednorazowej
- Cyprofloksacyna 500 mg doustnie jednorazowo
- Azytromycyna w pojedynczej dawce 2 g doustnie
Komentarz
Leczenie niepowikłanego zakażenia N. gonorrhoeae cewki moczowej, szyjki macicy i odbytnicy u dorosłych i młodzieży, gdy nie jest znana wrażliwość bakterii na antybiotyki, polega na zastosowaniu ceftriaksonu 1 g domięśniowo jednorazowo razem z 2 g azytromycyny doustnie jednorazowo1.
2. Ciężarna w 20 hbd zgłosiła się do poradni dermatologicznej z licznymi rozsianymi brodawkami płciowymi obejmującymi wargi sromowe większe, mniejsze oraz obszar wokół odbytu, z wolnym od zmian wejściem do pochwy.
Jaką metodę leczenia należy zaproponować tej chorej?
- Kriodestrukcję
- Leczenie miejscowe podofilotoksyną
- Leczenie miejscowe imikwimodem
- Elektrokauteryzację
- Wszystkie wymienione metody są przeciwwskazane w ciąży, leczenie należy wdrożyć po jej zakończeniu
Komentarz
W ciąży często dochodzi do pojawienia się mnogich brodawek płciowych oraz ich znacznego powiększenia. W tym okresie leczenie miejscowe podofilotoksyną jest przeciwwskazane, a kobietom w wieku rozrodczym należy zalecić stosowanie skutecznej metody ...