BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Aspekty prawne
Usuwanie znamion bez badania histopatologicznego – czy wciąż funkcjonuje w Polsce? Studium przypadków
adw. Anna Popławska
- Badania histopatologiczne odgrywają istotną rolę w wielu dziedzinach medycyny. Korzystają z nich chirurdzy, onkolodzy, ginekolodzy, a może przede wszystkim – dermatolodzy. W ich przypadku współpraca z histopatologami ma ogromne znaczenie. Na podstawie analiz mikroskopowych można bowiem ostatecznie rozpoznać, jakiego typu zmiana skórna wystąpiła u danego pacjenta. Chociażby z tego względu po usunięciu każdego znamienia powinno zostać przeprowadzone badanie histopatologiczne
Do analiz mikroskopowych przekazywanych jest wiele różnorodnych materiałów. Do oceny histopatologów trafiają m.in. preparaty tkanek gruczołu piersiowego, wycinki z przewodu pokarmowego, próbki płynu z dróg oddechowych. Badaniom histopatologicznym niezwykle często są poddawane również materiały z gabinetów dermatologicznych. Tego typu ocena, związana z usuwaniem zmian skórnych, ma bowiem nierzadko kluczowe znaczenie dla rozpoznania choroby nowotworowej.
Laserowe a chirurgiczne usunięcie zmian skórnych
Usuwanie tzw. pieprzyków oraz innych plam barwnikowych odbywa się także przy użyciu lasera. W ten sposób możliwe jest pozbycie się nawet tych zmian, które znajdują się w głębszych warstwach skóry. Z tej metody można skorzystać, gdy znamiona są wypukłe i cechują się łagodnym charakterem. Laserem nie można usuwać pieprzyków mających charakter chorobowy ani płaskich znamion. Usunięcie chirurgiczne znamienia polega na wycięciu zmiany w znieczuleniu miejscowym. Wycięcie chirurgiczne nie prowadzi do zniszczenia tkanek, a więc możliwe jest wykonanie po nim badania histopatologicznego usuniętego fragmentu, co ma istotne znaczenie w przypadku podejrzenia złośliwości zmiany.
Przykładowo: każdą zmianę skórną, w przypadku której po ocenie dermatoskopowej istnieje podejrzenie wczesnego czerniaka, należy usunąć chirurgicznie, zanim przybierze on postać zaawansowaną. Przebieg czerniaka w postaci zaawansowanej jest wyjątkowo dynamiczny i często skutkuje przerzutami. Jakiekolwiek laserowe usuwanie czy wypalanie czerniaka może pozbawić lekarza informacji na temat tego, jak rozpoczęła się choroba, a w konsekwencji odsunąć rozpoznanie nowotworu w czasie i nieodwracalnie pogorszyć rokowanie pacjenta.
W przypadku zabiegów laseroterapii, krioterapii lub elektrokoagulacji nie ma możliwości przekazania fragmentu tkanki do badania, ponieważ nie pobiera się wycinka. Jedyną metodę umożliwiającą wykonanie biopsji stanowi chirurgiczne usuwanie znamion....