Przypadek kliniczny
Postać czaszkowa półpaśca
lek. Beata Białkowska
dr n. med. Luiza Marek-Józefowicz
- Półpasiec – choroba wirusowa o ciężkim przebiegu
- Trudności diagnostyczne i terapeutyczne
- Opis przypadku pacjenta z półpaścem zlokalizowanym w obrębie głowy i szyi
Półpasiec jest chorobą wywoływaną przez ludzki herpeswirus typu 3 (HHV-3), nazywany także wirusem ospy wietrznej i półpaśca (VZV – varicella-zoster virus). Drobnoustrój ten powoduje początkowo ospę wietrzną, a po wielu latach pozostawania w formie utajonej może manifestować się, wywołując półpasiec. Wirus ulega reaktywacji w stanach immunosupresji o różnej etiologii. Może przybierać specyficzne postaci kliniczne w zależności od zajętego nerwu. W leczeniu choroby stosuje się leki antywirusowe. Terapię należy rozpocząć jak najwcześniej.
Opis przypadku
Pacjent 72-letni, bez obciążeń internistycznych, został przyjęty do kliniki dermatologicznej w celu diagnostyki i leczenia utrzymującego się rozległego owrzodzenia (ryc. 1), zlokalizowanego na owłosionej skórze głowy, szyi, karku, górnej części grzbietu oraz na małżowinie usznej. Układ zmian był lewostronny, nieprzekraczający linii środkowej; początkowo występowały wykwity o charakterze pęcherzy.
Chory przed hospitalizacją w klinice był leczony dermatologicznie i chirurgicznie bez zadowalającego efektu. Negował uraz mechaniczny, termiczny, chemiczny zmienionej chorobowo okolicy. W trakcie hospitalizacji wykonano liczne badania, w tym oznac...