ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Komentarz eksperta
Indywidualizacja wartości glikemii
Dr hab. med. Agnieszka Szadkowska
Według American Diabetes Association HbA1c u dzieci powinna wynosić < 7,5 proc., niezależnie od wieku; mimo to zaleca się indywidualne podejście do tego parametru.
Na czym ono w takim razie ma polegać? U kogo ma być mniejsza, a u kogo może być większa?
W lipcu 2014 roku ukazały się nowe wytyczne American Diabetes Association dotyczące leczenia cukrzycy typu 1, w których znacząco zmieniono wartość docelową HbA1c dla dzieci, wprowadzając jedną wartość dla wszystkich grup wiekowych < 7,5 proc. („Type 1 Diabetes Through the Life Span: A Position Statement of the American Diabetes Association, Diabetes Care 2014, 34, 2034-2054). Tę wartość utrzymano w wytycznych ADA na rok 2015.
Wg tradycyjnych rekomendacji ADA docelowe wartości HbA1c były < 8,5 proc. dla dzieci < 6. r.ż., < 8 proc. – w wieku 6-12 lat i < 7,5 proc. – dla 13-19-latków.
Głównym powodem przyjęcia wyższych wartości dla dzieci najmłodszych i wczesnoszkolnych był fakt, iż obawiano się szkodliwego wpływu hipoglikemii na rozwijający się ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto wyniki badań wskazywały, że wyrównanie metaboliczne cukrzycy w okresie przedpokwitaniowym ma mniejszy wpływ na rozwój przewlekłych powikłań choroby. Wyższa docelowa wartości HbA1c dla nastolatków w porównaniu z osobami dorosłymi była podyktowana większymi problemami w uzyskaniu lepszego wyrównania metabolicznego w tej grupie wiekowej, co obserwowano również w badaniu DCCT.