BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dietetyka
Spożycie jaj a profil lipidowy pacjentów z cukrzycą typu 2
Dr hab. inż. Dariusz Włodarek
Jaja zawierają składniki odżywcze, które mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Wpływają ponadto na zwiększenie stężenia cholesterolu frakcji HDL, co ma związek ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Chociaż jaja dostarczają znacznych ilości cholesterolu, jednak ilość tłuszczu w nich nie jest duża (ok. 10 proc.) i są to w przeważającej ilości nienasycone kwasy tłuszczowe. Według polskich tabel wartości odżywczej żywności, tłuszcz w jajach składa się w około 45 proc. z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz w około 8 proc. z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, podczas gdy w danych australijskich wartości te wynoszą odpowiednio 51 i 16 proc.
Obecne zalecenia dotyczące spożycia jaj i ogólnej podaży cholesterolu w diecie różnią się w poszczególnych krajach.
The Australian National Heart Foundation rekomenduje, aby zarówno osoby zdrowe, jak i chore na cukrzycę typu 2 spożywały maksymalnie sześć jaj tygodniowo, podczas gdy w zaleceniach amerykańskich dla osób z cukrzycą typu 2 rekomendowane jest, aby w prewencji chorób układu krążenia podaż cholesterolu w diecie nie przekraczała 300 mg na dobę oraz by ilość jaj w diecie nie przekraczała czterech w ciągu tygodnia. Warto zaznaczyć, że z jednym jajem dostarczane jest ok. 200 mg cholesterolu.
W polskich rekomendacjach dla osób chorych na cukrzycę nie ma informacji dotyczących dozwolonej ilości spożywanych jaj, ale zwraca się uwagę, aby podaż cholesterolu w diecie nie przekraczała 300 mg na dobę, a przy podwyższonym poziomie cholesterolu frakcji LDL ilość ta powinna być zmniejszona do 200 mg na dobę.