BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Nowości
Hormonalna terapia zastępcza dobrodziejstwem dla młodych kobiet z niewydolnością jajników
W badaniu przeprowadzonym przez National Institutes of Health (NIH) stwierdzono, że substytucja hormonalna ułatwia utrzymanie prawidłowej gęstości mineralnej kości (BMD) u młodych kobiet z pierwotną niewydolnością jajników.
W tej randomizowanej podwójnie zaślepionej kontrolowanej placebo jednoośrodkowej próbie klinicznej porównano wpływ substytucji estradiolu i progestagenu (n = 72) oraz substytucji estradiolu, progestagenu i testosteronu (n = 73) na BMD. Wyniki uzyskane w tych grupach porównano ze współczesną grupą kontrolną składającą się ze zdrowych kobiet (n = 70).
Pomiarów BMD dokonywano w obrębie bliższego końca kości udowej oraz dolnego odcinka kręgosłupa za pomocą dwuenergetycznej absorpcjometrii rentgenowskiej.
Badacze stwierdzili, że długoterminowa przezskórna substytucja estradiolu w połączeniu z doustnym podawaniem octanu medroksyprogesteronu powodowała normalizację średniej BMD u młodych kobiet z pierwotną niewydolnością jajników. Stwierdzono również, że dodatkowa przezskórna suplementacja testosteronu nie przyniosła dodatkowych korzyści.
„Gęstość mineralna kości jest ważnym wskaźnikiem stanu zdrowia kości. To badanie wykazało, że terapia hormonalna może nie tylko ograniczać szybkość zmniejszania się gęstości mineralnej kości u kobiet z pierwotną niewydolnością jajników, ale nawet powodować ponowny wzrost gęstości mineralnej kości do wartości prawidłowych” – stwierdził Lawrence M. Nelson, MD, MBA, w oświadczeniu dla prasy wydanym przez NIH.
„Zbadano wpływ hormonalnej terapii zastępczej na gęstość mineralną kości u kobiet po menopauzie, natomiast niewiele badań dotyczy rezultatów tego leczenia u młodszych kobiet” – dodała główna autorka badania, Vaishali B. Popat, MD. „To badanie dostarcza ważnych dowodów, iż hormonalna terapia zastępcza z użyciem odpowiedniej dawki estradiolu podawanego przezskórnie za pomocą plastrów w połączeniu z doustnym podawaniem progestagenu może wywierać korzystny wpływ na gęstość kości, powodując jej normalizację u kobiet [z pierwotną niewydolnością jajników]”.
Wyniki badania zostały ogłoszone na stronie internetowej czasopisma Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.
Zmniejszenie spożycia węglowodanów może ograniczyć nawroty raka piersi wykazującego ekspresję receptora IGF-1
Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention, dieta o zmniejszonej zawartości węglowodanów może się wiązać z ograniczeniem nawrotów raka piersi u kobiet, u których w tkance guza stwierdza s...