BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Codziennie zdajesz egzamin z ginekologii i położnictwa
Codziennie zdajesz egzamin z ginekologii i położnictwa
Pytania dotyczące dolegliwości bólowych podbrzusza przygotowali: dr n. med. Adrianna Skrajna, lek. Nabil Abdalla, dr hab. n. med. Krzysztof Cendrowski, prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Sawicki z Katedry i Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Szanowni Czytelnicy!
Ten dział jest wzorowany na pytaniach z trzeciego etapu egzaminu USMLE® (United States Medical Licensing Examination; egzamin ten warunkuje otrzymanie licencji na wykonywanie zawodu lekarza). W odróżnieniu od klasycznych pytań egzaminacyjnych tu zadajemy pytania o decyzje w konkretnych sytuacjach klinicznych. Odpowiedź na nie pozwala skonfrontować swoją wiedzę ze zdaniem ekspertów. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo ten dział z zainteresowaniem i uznają go za wartościowe uzupełnienie stałej profesjonalnej edukacji medycznej.
1.Pacjentka 24-letnia zgłasza łagodne bóle w podbrzuszu trwające od 15 miesięcy, bóle podczas miesiączek i współżycia, bóle okolicy lędźwiowej kręgosłupa oraz epizody biegunki. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić:
a. Choroby przenoszone drogą płciową
b. Endometriozę
c. Zespół jelita drażliwego
d. Depresję
e. Wszystkie powyższe jednostki chorobowe
Komentarz:
Przewlekły ból miednicy mniejszej definiuje się jako ból utrzymujący się ponad 6 miesięcy, który nie jest wyłącznie związany z krwawieniem miesięcznym, współżyciem czy ciążą oraz znacznie obniża nastrój i aktywność pacjentki. Wśród przyczyn wymienia się:
- endometriozę
- zrosty w miednicy mniejszej
- chlamydiowe zapalenie błony śluzowej macicy
- przepukliny powłok brzusznych
- śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego
- pęcherzową kamicę moczową
- przewlekłe zakażenie układu moczowego
- zespół cewki moczowej
- guzy jajników
- mięśniaki macicy
- wulwodynię
- zespół przekrwienia miednicy
- zespół jelita drażliwego
- żylaki naczyń jajnikowych
- choroby nowotworowe
- zaburzenia depresyjne.
Jak widać, przyczyn jest wiele i nie wszystkie związane są z narządem rodnym. Ważne jest zatem dokładne zebranie wywiadu, określenie charakteru dolegliwości oraz wypytanie chorej o objawy towarzyszące. Dzięki temu pacjentka będzie skierowana do odpowiedniego specjalisty, szybko zdiagnozowana i odpowiednio leczona.
2.Trzydziestoczteroletnia pacjentka została przyjęta na oddział ginekologii z powodu bólów podbrzusza trwających od 4 lat. Kobieta skarży się na bóle miesiączkowe oraz bóle podczas współżycia. W badaniu dwuręcznym macica o ograniczonej ruchomości jest w tyłozgięciu, tkliwa; jajnik prawy bez patologicznych oporów; jajnik lewy poszerzony do 5 cm. Pacjentka nie rodziła, nie roniła, nie była operowana. Wykonano laparoskopię. Stwierdzono torbiel czekoladową jajnika lewego o średnicy 5 cm, zmiany guzkowate typu endometriozy (od 1 do 5 mm) w obrębie otrzewnej, więzadeł krzyżowych oraz cienkie zrosty obejmujące 1/5 długości lewego jajowodu z otrzewną. Do którego stopnia zaawansowania endometriozy wg uaktualnionej klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu kwalifikuje się wyżej opisany przypadek?